آیا قاعدگی می تواند خطر ابتلا به بیماری HIV را در زنان افزایش دهد؟

قاعدگی و احتمال ابتلا به HIV دکتر صفایی جراح و متخصص زنان زایمان و نازایی و جراح زیبایی

آیا قاعدگی می تواند خطر ابتلا به بیماری HIV را در زنان افزایش دهد؟

خطر انتقال و ابتلا به اچ آی وی به علت آسیب پذیری واژن و رحم، از مردان به زنان بسیار بیشتر از انتقال زنان به مردان است. سطح مقطع بافتی بیشتری در دستگاه تناسلی زن نسبت به آلت تناسلی مردان وجود دارد. تغییرات فیزیکی در طول دوران ها اغلب باعث می شود که بافت های مخاطیFRT  بیشتر دچار عفونت شوند. در سایت دکتر نازنین صفایی، جراح و متخصص زنان، لیزر و زیبایی به بیماری HIV و خطرهای احتمالی آن برای زنان خواهیم پرداخت:

 

غشای مخاطی واژن به مراتب ضخیم تر از راست روده است و حدود دوازده لایه با هم تداخل بافت های اپیتلیال دارد که مانع از عفونت می شود، HIV نیز از طریق سلول های سالم به بدن دسترسی پیدا می کند. علاوه بر این، دهانه رحم، غشای مخاطی نازک تر از واژن دارد، در کنار سلول هایCD4 + T، سلول های بسیار ایمنی بنام اچ.آی.تی به طور هدفمند آنها را هدف قرار می دهند.

بسیاری از چیزها می تواند آسیب پذیری زن را به HIV افزایش دهد، از جمله واژینوز باکتریایی (که می تواند فلور واژن را تغییر دهد) و اکوپپی گردن رحم (همچنین به عنوان یک "ناف") سرویکس شناخته شده است.

با افزایش شواهد نیز نشان داده شده که تغییرات هورمونی ایجاد شده به طور طبیعی و یا القا شده، نقش کلیدی در افزایش پتانسیل زنان برای ابتلا به اچ آی وی را بازی می کنند.

قاعدگی و خطر ابتلا به HIV

مطالعه سال 2015 از محققان دانشکده پزشکی گیزل دانشگاه دانمارک نشان می دهد که تغییرات هورمونی در طول چرخه طبیعی قاعدگی، HIV و دیگر عفونت های انتقال دهنده جنسی (STI) را "یک فرصت" برای آلوده کردن میداند.

تظاهرات ایمنی، هم  ذاتی (طبیعی) و هم سازگاری (پس از عفونت قبلی) ، توسط هورمون ها تنظیم می شود. در طول قاعدگی، دو هورمون به معنای بهینه سازی شرایط برای باروری و بارداری - استروژن و پروژسترون - به طور مستقیم بر سلول های اپیتلیال، فیبروبلاست ها (سلول های موجود در بافت همبند) و سلول های ایمنی که FRT را تشکیل می دهند، تاثیر می گذارد. در انجام این کار، پاسخ ایمنی کاهش می یابد و خطر ابتلا به اچ آی وی به طور قابل توجهی افزایش می یابد.

نتایج آتی در این راه ممکن است "پنجره فرصت" به روشهای جدیدی را منجر شود که بتوانند فعالیت ضد ویروسی را بهتر کنترل کنند و یا با راه کارهای جنسی (به عنوان مثال، شناسایی زمان های ایمن تر برای داشتن رابطه جنسی) بهتر عمل کنند.

یائسگی و خطر ابتلا به HIV

مطالعه دیگری در سال 2015 از نتایج تحقیقات در مرکز پزشکی دانشگاه پیتسبورگ به این نتیجه رسیده است که تغییرات در FRT ممکن است به افزایش خطر ابتلا به اچ آی وی در زنان بعد از یائسگی منجر شود.

به خوبی شناخته شده است که عملکرد سیستم ایمنی دستگاه تناسلی در دوران قاعدگی و بعد از یائسگی کاهش می یابد، با نازک شدن بافت های اپیتلیال و کاهش قابل ملاحظه در مانع مخاطی. (مخاطی که حاوی طیفی از آنتی بیوتیک هاست، توسط ترشحات از FTR بالایی پشتیبانی می شود که حفاظت پایدار را به دستگاه تناسلی پایین تر می دهد.)

محققان 165 زن بی علامت و نشانه های پزشکی را استخدام کردند، از جمله زنان بعد از یائسگی؛ زنان پیش از یائسگی که ضد بارداری نیستند؛ و زنان در حین پیشگیری بارداری و اندازه گیری آسیب پذیری اچ آی وی با مقایسه مایعات سرویکوواژینال به دست آمده از مخاط. با استفاده از تست های آزمایش HIV خاص، آنها دریافتند که زنان بعد از یائسگی سه بار "طبیعی" فعالیت ضد HIV (11٪ نسبت به 34٪) نسبت به هر دو گروه دیگر داشته اند.

تغییرات هورمونی در طول دوران قاعدگی و یا بعد از یائسگی ممکن است زنان مسن را بیشتر در معرض افزایش خطر ابتلا به ایدز قرار دهد. به همین ترتیب، بیشتر تمرکز بر آموزش های جنسی سالم برای زنان مسن تر، و نیز اطمینان از اینکه اچ آی وی و سایر موارد ان تی آی از پیشگیری نیستند، باید بیشتر باشد.

افزایش خطر ابتلا به HIV در پیشگیری از بارداری هورمونی

شواهد موجود نشان می دهد که جلوگیری از  بارداری های هورمونی و یا از طریق داروهای کنترل بارداری زودهنگام خوراکی یا تزریقی می تواند خطر ابتلای زن به HIV را افزایش دهد،. یک متا آنالیز قوی از 12 مطالعه انجام شده در جمعیت عمومی و در این میان چهار نفر زنان با خطر بالا - نشان داد که افزایش متوسط ​​و کلی خطر ابتلا به HIV در زنان با استفاده از تزریق دراز مدت، "داروی مدروکسی پروژسترون استات" DPMA(a.k.a. Depo-Provera) برای زنان در جمعیت عمومی، این خطر کمتر دیده می شود.

تجزیه و تحلیل، که شامل بیش از 25،000 زن شرکت کننده است نشان داد هیچ ارتباط ملموسی بین ضد قرص های خوراکی و خطر ابتلا به HIV نیست.

محققان توصیه می کنند که زنان با استفاده از تزریق پروژستین تنها در مورد عدم اطمینان در مورد DPMA و خطر ابتلا به اچ آی وی مطلع شوند و آنها را تشویق به استفاده از کاندوم و سایر استراتژی های پیشگیرانه بارداری و ابتلا به HIV می کنند.

دکتر نازنین صفایی، جراح و متخصص زنان، لیزر و زیبایی در هر زمان آماده ارائهمشاوره به شما عزیزان می باشد.

منبع :

https://www.verywellhealth.com/menstruation-menopause-hiv-risk-48622