آیا مردان نیاز به بررسی قدرت باروری قبل از تصمیم به بچه دار شدن، دارند ؟

لزوم انجام بررسی قدرت باروری مردان - دکتر صفایی - متخصص زنان و جراح زیبایی زنان

آیا مردان نیاز به بررسی قدرت باروری قبل از تصمیم به بچه دار شدن، دارند ؟

 

بسیاری از مردان حداقل یک بار تست تجزیه و تحلیل اسپرم یا تست قدرت باروری را انجام داده اند و در اکثر موارد نگران نتیجه چنین آزمایشاتی هستند.

تصمیم داریم در سایت دکتر نازنین صفایی، جراح و متخصص زنان، لیزر و زیبایی به مشکل بارداری از زاویه مردان بپردازیم. شما را به خواندن ادامه مطلب دعوت می کنیم :

  تجزیه و تحلیل قدرت باروری در مردان مستلزم گرفتن اسپرم در یک محیط خصوصی است.

معمولا در یک اتاق در کلینیک باروری یا مطب پزشک اورولوژیست انجام می شود اما اگر شما فاصله ی کمی تا محل آزمایش دارید می توانید تست را در خانه انجام دهید.

در اکثر موارد ما شاهد آن هستیم که آزمایشات باروری اغلب از شریک زن شروع می شود.

برای شریک مرد نیز در برخی موارد انجام تست های باروری مورد نیاز است.

 آیا واقعا لازم است؟ پاسخ بله است، لازم است.

اگر زوجی مشکل بارداری داشته باشند، هر دو طرف زوجین باید مورد ارزیابی قرار گیرند؟

آیا در صورتی که متخصص زنان مشکلات عدم باروری را در شریک زن پیدا کرده است نیز نیاز به تست است؟

حتی پس از تشخیص مشکلات خانم ، همسر مرد نیز باید آزمایش شود. در واقع، در یک سوم از زوج های نابارور مشکلات باروری در هر دو طرف دیده می شود.

 

چرا بعضی از مردان میبایست این آزمایش را انجام دهند؟

معمولا انجام آزمایش تست شمارش اسپرم به درخواست متخصص زنان و یا درمانگاه باروری انجام می شود.

بعضی از مردان نیز به صورت داوطلبانه ممکن است بخواهند تست شمارش اسپرم را انجام دهند. این می تواند یک موضوع حساس شخصی و احساسی باشد.

بعضی از مردان که نمیخواهند مورد آزمایش قرار گیرند، ترس از قضاوت دارند.

آنها نگران هستند که اگر همسر آنها متوجه شوند که نابارور هستند، آنها   می ترسند قدرت "مرد" بودن خود را از دست دهند.

بعضی از مردان از این موضوع حراص دارند که شریک زندگیشان کمتر به آنها احترام گذاشته یا آنها را ترک کند.

یکی دیگر از دلایل ممانعت تجزیه و تحلیل اسپرم در برخی از مردان اعتراضات مذهبی در ادیان مختلف است.

برخی از ادیان "کاشت نطفه" را ممنوع کرده و در برخی موارد این شامل تولید نمونه اسپرم برای انجام آزمایش یا حتی درمان های باروری نیز است.

اضطراب دیگری که باعث ممانعت از انجام تست اسپرم می شود؛ استمناء در محیط یک کلینیک باروری است از همین سو برخی از مردان برای تجزیه و تحلیل اسپرم خود تردید دارند.

 

واقعیتی درباره انجام  تستهای باروری در منزل؟

شما ممکن است وسوسه شوید به جای انجام یک تست تجزیه و تحلیل اسپرم در کلینیک، تست شمارش تعداد اسپرم را در خانه امتحان کنید. این مدل آزمایش اتلاف وقت و پول است. آنها نادرست هستند و ارزیابی باروری مردانه را به درستی ارائه نمی دهند.

 

برای نتیجه بهتر لازم است قبل از اینکه هر گونه درمان شروع شود، یک آزمایش تجزیه و تحلیل اسپرم به صورت دقیق در مراکز باروری انجام شود.

به همین دلیل تجزیه و تحلیل اسپرم در اوایل زمان ناباروری موجب صرفه جویی در وقت می شود.

هر چه زودتر تست انجام شود، زودتر می توانید بدانید که در صورت وجود مشکل ناباروری چگونه باید رفتار کنید.

اگر همه تمرکز بر روی ناباروری زن باشد، درمان اولیه فقط منوط به تمرکز بر مشکلات زن انجام می شود، اما اگر ناباروری مردان نیز عامل دیگری باشد، چه اتفاقی خواهد افتاد؟

درمان ها هم محکوم به شکست است و باید انجام آزمایش ها و درمان از سرگرفته شود.

 

به عنوان مثال، در مورد مصرف Clomid محدودیت هایی است که در مورد دوره های متوالی درمان وجود دارد. اگر یک زن Clomid را بیشتر از سطح مجاز مصرف کند، حامله نمی شود و تنها بعد از آن مشخص می شود که مشکالت ناباروری در مردان وجود دارد، در چنین مواردی زوجین نه تنها زمان درمان را از دست می دهند، بلکه ممکن است نیاز به مصرف و آزمون و خطای داروهای دیگر را نیز داشته باشند.

 

عامل مهم دیگری که باید در نظر گرفته شود، سن است. به خصوص پس از 35 سالگی، باروری زن با سرعت بیشتری کاهش می یابد. چندین ماه سپری کردن با درمان نامناسب ممکن است زمان را برای یافتن درمان مناسب از شما بگیرد و منجر به درصد کمتری از موفقیت شود.

وقت تلف نکنید و آزمایش را انجام دهید. تجزیه و تحلیل اولیه اسپرم موجب صرفه جویی در پول و زمان می شود.

هزینه های مربوط به درمان های ناباروری را در نظر بگیرید.

شرکت های بیمه با توجه به پوشش متفاوت هستند،حتی مصرف یک دوره دارویی و یا گنادوتروپین (بعنوان تزریقی) می توانند میلیون ها تومان هزینه دربر داشته باشد. اگر IUI، IVF، یا IVF مواردی است که در واقع مورد نیاز شما نیست و آنها را انجام داده اید، شما در واقع هزینه و زمان خود را دور ریخته اید. (اگرچه برای پزشکان تزریق داروهای باروری بدون آزمایش باروری مردانه بسیار غیرمعمول است).

 

انجام تست تجزیه اسپرم ممکن است برخی از ناراحتی ها و دلهره ها را کاهش دهد. زوج نابارور می دانند چقدر سخت است که دوره درمان را به طور کامل سپری کنند و درمان حاملگی منفی را نتیجه بگیرند. ماه ها پس از آن غم و غصه جای خود را به خشم می دهد.

اگر شما در مورد قضاوت نگران هستید با شریک زندگی خود صحبت کنید.

او به احتمال زیاد به شما می گوید که او نیز پس از نتایج ضعیف، همانطور که قبلا رازداری کرده، بعد از آن نیز مراقبت و رازداری خواهد کرد.

 

در اینجا برخی از مواردی که باید در نظر بگیریم تا اضطراب خود را کاهش دهیم یا انجام این آزمایش را ساده تر کنیم یادآوری می کنیم:

برای تولید یک نمونه اسپرم  چه برای آزمایش و چه برای اهداف درمان گزینه های دیگری نیز وجود دارد از پزشک خود سوال کنید که آیا می توانید این آزمایش را در خانه انجام دهید. پس از جمع آوری، نمونه منی باید سریعاً بر روی آن آزمایش شود.

این یکی از دلایلی است که از معمولا از شما خواسته می شود که تست را در کلینیک باروری یا مرکز آزمایش انجام دهید. با این حال، برای برخی از مردان ممکن است واقعا دشوار باشد.

با فرد روحانی مورد اعتماد در این باره صحبت کنید. برخی از ادیان قوانین سختگیرانه ای در رابطه با استمناء دارند، اما وقتی که دلیل را توضیح دهند که برای انجام یک نیاز پزشکی انجام می شود، آرامش پیدا می کنند. درمواردی گفته می شود برخی از زوجین به خاطر داشتن فرزند در مقابل آداب و رسوم دینی خود قرار می گیرند و با آن مقابله می کنند.

 این یک انتخاب شخصی و گاهی دشوار است، اما نه غیر معمول.

اضطراب خود را با پزشک خود مطرح کنید.

خوب است به دکتر خود بگوئید که در مورد انجام این آزمایش عصبی هستید.

در حالی که از نظرشما مطرح کردن این موضوع شرم آور است اما برای پزشکتان امری عادی است و این حرفه دکتر شما است.

شما اولین مردی نیستید که به پزشکتان می گویید . این عمل برای شما "دشوار" است ...

 

بهترین توصیه ما

با انجام همزمان آزمایش های باروری، شما و شریکتان صرفه جویی در زمان و کاهش دلهره را دارید.

هنگامی که زن به توصیه متخصص زنان خود آزمایشات را انجام می دهد. مرد نیز باید به دنبال یک متخصص اورولوژی برای پیگیری علت ناباروری باشد.

یا ممکن است حتی هر دوی شما یک متخصص غدد درون ریز را ببینید. با انجام تست تجزیه و تحلیل مایع منی، شما علت و احتمالات را از بین می برید.

اگر مشکلی وجود داشته باشد، می توانید مطمئن باشید که سریعتر درمان مناسب را شروع می کنید.

 

اصطلاحات:

Clomid : کلومید (Clomid) یا کلومیفن (clomiphene ) دارویی خوراکی است که برای درمان برخی بیماری های ناباروری زنان به کار می‌رود.

 

دکتر نازنین صفایی، جراح و متخصص زنان، لیزر و زیبایی در هر زمان آماده ارائه مشاوره به شما عزیزان می باشد.

منبع :

https://www.verywellfamily.com/do-you-really-need-to-have-a-semen-analysis-1960167