انتخاب روش پیشگیری بارداری و مزایا و معایب هر کدام از روش ها
انتخاب یک روش پیشگیری بارداری - دکتر نازنین صفایی - متخصص زنان و زایمان

انتخاب یک روش پیشگیری بارداری - دکتر نازنین صفایی - متخصص زنان و زایمان

انتخاب یک روش پیشگیری بارداری

آمپول های تزریقی:

یک انتخاب به عنوان روش پیشگیری بارداری آمپول های تزریقی می باشند. این ترکیبات دارویی که اصطلاحا ترکیبات دپو(دپو مدروکسی پروژسترون استات) نام دارند به دو فرم آمپولهای یک و سه ماهه در داروخانه ها موجود هستند و فرمولاسیونهای آنها برای هر دو نوع تزریق زیر جلدی و داخل عضله ای وجود دارد.

این آمپول ها انتخاب خوبی برای آن دسته از بانوانی هستند که ترکیبات خوراکی حاوی استروژن را بدلیل عوارضی همچون تهوع و استفراغ و...  نمی توانند تحمل کنند.

پیشگیری بارداری - دپو مدروکسی پروژسترون استات

دپو مدروکسی پروژسترون استات: 

کارخانه سازنده این آمپول را برای تزریق های سه ماه یکبار عرضه کرده است. این آمپول را میتوان ۲ هفته قبل و یا ۲ هفته بعد از موعد مقرر تزریق ، مصرف کرد. یعنی در صورتیکه بنا به علتی ترزیق آمپول در زمان مقرر انجام نشده باشد ، در صورتیکه زمان تزریق را در بازه زمانی ۲ هفته قبل و بعد از آن بگذارید نیازی به استفاده از یک روش مکمل برای جلوگیری از بارداری نمی باشد در غیر اینصورت ( در صورتیکه تزریق بعدی بیش از ۲ هفته به تعویق بیفتد ، تزریق بعدی را میبایست پس از رد بارداری ناخواسته انجام دهید و ضمنا به مدت یک هفته از یک روش مکمل برای جلوگیری از بارداری استفاده کنید.

استفاده از این روش جلوگیری از بارداری با توجه به درصد موفقیت بالا ( درصد خطا در صورت کاربرد صحیح تنها ۲/۰٪ است) و استفاده راحت آن دربین بانوان جوان بسیار مورد توجه قرار گرفته است.

نگرانی هایی در مورد خطر کاهش تراکم استخوان در مطالعات اولیه وجود داشت که با مطالعات جامع تری که جدیدا انجام شده تفاوت چشمگیر و معنی داری بین مصرف کنندگان این دارو و افراد غیر مصرف کننده با ویژگی های سنی و جمعیتی مشابه در میزان تراکم استخوان و شیوع پوکی استخوان دیده نشده است.

پیشگیری بارداری - دپو مدروکسی پروژسترون استات ۲

آثار جانبی :

  • افزایش وزن
  • تغییر در عادت ماهیانه (  از نامنظمی بصورت لکه بینی گرفته تا  حتی گاهی افزایش خونریزی رحمی و قطع خونریزی ماهیانه).
  • در بیشتر بانوان ، پس ازشش ماه الی  یکسال مصرف منظم این روش عادت ماهیانه بکل قطع خواهد شد .

موارد منع استفاده :

  • سابقه سرطان سینه و یا ابتلای فعلی به سرطان سینه
  • وجود فاکتورهای خطر وجود بیماری قلبی عروقی مثل سن بالا، مصرف سیگار ، ابتلا به دیابت ، ابتلا به بیماری فشار خون بالا، سایر بیماریهای عروقی ، بیماری ایسکمیک قلب و ابتلا به بیماریهای بافت همبند نظیر لوپوس.
  • ابتلا به میگرن همراه با تغییرات بینایی
  • خونریزی رحمی با علت بررسی نشده یا نامعلوم
  • تومور های کبدی بدخیم
  • مصرف برخی دارو ها نظیر داروهای ضد تشنج و بعضی داروهای ضد ویروسی و...