پرده بکارت ( هایمن ) و انواع آن | روش تشخیص سالم بودم پرده بکارت
پدره بکارت هایمن دکتر نازنین صفائی جراح زنان

پدره بکارت هایمن دکتر نازنین صفائی جراح زنان

پرده بکارت (هایمن) و انواع آنپرده بکارت که معادل واژه لاتین هایمن است. از عبارت یونانی Hymenaeus که نام الهه ازدواج است گرفته شده است.هایمن در حقیقت بافتی غشایی است که در فاصله ورودی واژن ( اینتروئیتوس) وکانال واژن قرار گرفته است. این بافت، غنی از الیاف کلاژن و الاستین است. میزان الیاف عصبی و خونرسانی به بکارت کم است.عملکرد حقیقی بکارت بدرستی شناخته نشده است. به نظر می رسد که در سنین کودکی و نوجوانی محافظی در برابر ورود عوامل بیماریزا مانند باکتری هاست. در حقیقت نقشی همچون سد دفاعی بازی می کند.
بکارت بطور طبیعی باید دارای منفذ یا سوراخی برای خروج خون قاعدگی و یا ترشحات باشد. در مواردیکه بطور مادرزادی بکارت بدون سوراخ (Imperforated hymen) بوده و شخص دچار مشکلاتی خواهد شد که در نهایت پزشک مجبور به ایجاد شکاف در بکارت می شود.انواع پرده بکارت - دکتر نازنین صفایی (متخصص زنان و زایمان و لیزر و جراح زیبایی) شکل ظاهری پرده بکارت ارثی است. بطوریکه شکل پرده در دوقلوهای همسان کاملا مشابه است .بکارت در افراد مختلف دارای اشکال بسیار متنوعی است و در عمل به چند دسته اصلی تقسیم می شوند.بکارت حلقوی یا آنولار (annular)این فرم از پرده بکارت شایع ترین نوع بکارت است. به این معنی که بافت بکارت دور تا دور در ورودی واژن رویت می شود. شکل و موقعیت سوراخ یا سوراخهای بکارت بسیار متنوع بوده و نقشی در تقسیم بندی ندارد.پرده بکارت حلقوی 4- دکتر نازنین صفایی (متخصص زنان و زایمان و لیزر و جراح زیبایی)پرده بکارت حلقوی 2- دکتر نازنین صفایی (متخصص زنان و زایمان و لیزر و جراح زیبایی)پرده بکارت حلقوی 3- دکتر نازنین صفایی (متخصص زنان و زایمان و لیزر و جراح زیبایی)پرده بکارت حلقوی آنولار- دکتر نازنین صفایی (متخصص زنان و زایمان و لیزر و جراح زیبایی)پرده بکارت حلقوی- دکتر نازنین صفایی (متخصص زنان و زایمان و لیزر و جراح زیبایی) غیر از شکل اصلی بکارت، بسته به ضخامت و قوام بافتی ممکن است که پرده بکارت ارتجاعی باشد یا نباشد.
توجه داشته باشید که در درصد بسیار اندکی از دختران بکارت وجود ندارد.بکارت هلالی شکل (Moon like)در این نوع بکارت نیمی از ورودی واژن را پوشانده است.پرده بکارت هلالی 2- دکتر نازنین صفایی (متخصص زنان و زایمان و لیزر و جراح زیبایی)پرده بکارت هلالی- دکتر نازنین صفایی (متخصص زنان و زایمان و لیزر و جراح زیبایی)
بکارت دندانه دار (Dentated)نوعی بکارت حلقوی است اما در لبه های پرده بکارت برآمدگی و فرورفتگی با میزانهای متغیر دیده می شود.پرده بکارت شرابه ای- دکتر نازنین صفایی (متخصص زنان و زایمان و لیزر و جراح زیبایی)
بکارت دیواره دار (Septated)در این نوع بکارت توسط پل یا باندی از جنس خود پرده بکارت از قدام به خلف و یا از سمت راست به چپ متصل شده است. به همین علت  در معاینه به صورت دو ورودی کوچک برای واژن دیده می شود.بکارت بدون منفذ (Imperforated)در این نوع بکارت بافت پرده بطور کامل ورودی واژن را پوشانده است. بدلیل مسدود شدن خروجی واژن در زمان اولین عادت های ماهانه خون قاعدگی در پشت پرده بکارت تجمع پیدا کرده و فرد با شکایت عدم بروز قاعدگی و دردهای دوره ای شکم مراجعه می کند. درمان با ایجاد برشی صلیبی روی بکارت انجام می گیرد.پرده بکارت بدون سوراخ- دکتر نازنین صفایی (متخصص زنان و زایمان و لیزر و جراح زیبایی)
بکارت با سوراخ ریز (Micro perforated)در این نوع بکارت تنها منفذ موجود در پرده بکارت سوراخ کوچک و ظریفی است و ممکن است برای شخص مشکلات ایجاد شده در نوع بدون منفذ را بوجود آورد.بکارت با سوراخهای متعدد یا بکارت غربالی (Fenestrated or Ciribriform)در این نوع پرده بکارت سوراخ های متعدد با اندازه های مختلف و در موقعیت های متنوعی در بکارت وجود دارند.پرده بکارت با سوراخ های متعدد- دکتر نازنین صفایی (متخصص زنان و زایمان و لیزر و جراح زیبایی)پرده بکارت هایمن -دکتر نازنین صفایی (متخصص زنان و زایمان و لیزر و جراح زیبایی)
پرده بکارت در چه فاصله ای از ورودی واژن قرار گرفته است ؟در انسان این فاصله بسیار متنوع بوده و در موارد بسیار معدودی رویت بکارت تنها توسط فرد متبحر و با ابزار معاینه مقدور خواهد بود. حتی در موارد نادرتر بکارت بصورت مادرزادی وجود ندارد ( آترزی ).آیا هر فرد می تواند برای مشاهده پرده بکارت خود اقدام کند؟
 • موقعیت قرار گیری هایمن در افراد مختلف متفاوت است و معمولا برای مشاهده آن نیاز به قرارگیری در وضعیت های بدنی خاص و انجام مانورهای خاص می باشد.

 • حین تلاش برای مشاهده ممکن است به بکارت خود آسیب بزنید.
 • لذا توصیه می شود که از اقدام برای بررسی پرده بکارت خود و یا دوستتان اجتناب کنید.آیا پس از اولین نزدیکی باید انتظار خونریزی داشته باشیم؟با توجه به تنوع بسیار زیاد در شکل بکارت و ارتجاع پذیری بافتی و ضخامت پرده بکارت ممکن است علارغم باکره بودن با اولین نزدیکی نیز خونریزی وجود نداشته باشد. بنابراین صرفا عدم خروج خون پس از اولین نزدیکی دلیلی بر عدم باکرگی نیست.معاینه پرده بکارت به چه صورت است؟معاینه شونده به آرامی بر روی تخت معاینه قرار می گیرد و در حالی که پاها از ناحیه مفصل لگن و زانو خم است توسط پزشک متبحر بررسی می شود.لبهای بزرگ با دو انگشت سبابه و شست فرد معاینه کننده گرفته شده و از هم باز می شوند تا ورودی واژن قابل دیدن شود. انجام این معاینه بدون درد است.شواهد آسیب به بکارت چیست؟در مواردی که دخول به واژن صورت گرفته باشد بروز خونریزی نشاندهنده از هم گسستگی یکپارچکی پرده بکارت در بخشی از آن است اما در شرایطی که علارغم دخول کامل خونی رویت نمی شود باز هم فرد متبحر با درنظر گرفتن شواهد دیگر قادر به بررسی وقوع دخول خواهد بود.بطور معمول در صورت وقوع پارگی در بکارت، محل پارگی با تشبیه کردن شکل دایره ای پرده به صفحه ساعت، موقعیت پارگی در محل تقریبی شماره های ساعت بیان می شود. برای مثال به شکل زیر توجه کنید.
  پرده بکارت آسیب دیده در ساعت- دکتر نازنین صفایی (متخصص زنان و زایمان و لیزر و جراح زیبایی)
  بکارت آسیب دیده در ساعت- دکتر نازنین صفایی (متخصص زنان و زایمان و لیزر و جراح زیبایی)
  در صورت تجاوز و از دست دادن پرده بکارت تا چه زمان می توان برای بررسی صدمات و تعیین زمان آسیب اقدام کرد؟مراجعه در اسرع وقت توصیه می شود چون برخی از علایم آسیب اخیر به بکارت در عرض چند روز برطرف شده و تعیین زمان دقیق پس از آن مقدور نخواهد بود اما در کل درصورتیکه از زمان آسیب به بکارت بیشتر از یک ماه نگذشته باشد باز تا حدودی می توان به زمان تقریبی آسیب پی برد.آخرین پست های دکتر صفایی5dateDESCتبلیغات

  دکتر نازنین صفایی

  ‌Dr. Nazanin Safaei

  Gynocologist

  متخصص زنان و زایمان

  جراح زیبایی زنان

  http://DrSafaei.ir

  اینستاگرام
  Something is wrong.
  Instagram token error.
  Load More