تنبلی تخمدان در خانم ها به چه معنی می باشد و عوامل بوجود آمدن تنبلی تخمدان چیست؟

تنبلی تخمدان در خانم ها به چه معنی می باشد و عوامل بوجود آمدن تنبلی تخمدان چیست؟ - دکتر نازنین صفایی (متخصص زنان و زایمان و لیزر و جراح زیبایی)

تنبلی تخمدان در خانم ها به چه معنی می باشد و عوامل بوجود آمدن تنبلی تخمدان چیست؟

برای خانم هایی که می خواهند درباره بیماری تنبلی تخمدان بیشتر بدانند باید به زبانی ساده اینگونه تعریف کنم که تنبلی تخمدان هنگامی رخ می دهد که تخمدان ها به صورت طبیعی قادر به تخمک گذاری نیستند.

هنگامی که یک خانم بالغ می شود، فعالیت ماهانه تخمدان ها شروع می شود و در اغلب دختر خانم ها حدود ۱ تا ۲ سال بعد از شروع دوره های عادت ماهانه شاهد تخمک گذاری در تخمدان ها هستیم.

بدین گونه که یک تخمک، طی فرایندی پس از عادت ماهیانه از تخمدان آزاد می شود. در موارد نرمال و بر اساس اصول صحیح پزشکی، قاعدگی یا همان عادت ماهیانه طبیعی هر 28 تا 30 روز یکبار برای هر خانمی اتفاق می افتد و این فاصله می تواند از هر 21 روز تا 35 روز یکبار هم باشد.

 


شما را به خواندن مطلب زیر دعوت می کنم :

آیا تاکنون درباره بارداری های پنهان چیزیشنیده اید؟


 

 اما اگر طولانی تر از این زمان بوجود آید، یعنی این که از شروع یک قاعدگی تا شروع بعدی بیش از 35 روز زمان ببرد توصیه می شود با مراجعه به پزشک زنان و زایمان بررسی های بیشتر صورت گیرد.

در ادامه این مطلب ، من دکتر نازنین صفایی، جراح و متخصص زنان، لیزر و زیبایی درباره تنبلی تخمدان و دلایل بوجود آمدن تنبلی تخمدان با شما صحبت خواهم کرد:

 در خانم های متاهل پس از هر دوره پریود تخمک آزاد شده می تواند در تماس با اسپرم باعث باروری شود و حاملگی بوجود آید. اگر خانمی حداقل ۲ تا ۳ سال از شروع عادت ماهانه اش بگذرد، اما دوره های ماهانه مرتب و علائم تخمک گذاری نداشته باشد، به تنبلی تخمدان دچار است.

تنبلی تخمدان در چه خانم هایی و چگونه رخ می دهد؟

تنبلی تخمدان در چه خانم هایی و چگونه رخ می دهد - دکتر نازنین صفایی (متخصص زنان و زایمان و لیزر و جراح زیبایی)

تنبلی تخمدان در چه خانم هایی و چگونه رخ می دهد - دکتر نازنین صفایی (متخصص زنان و زایمان و لیزر و جراح زیبایی)

اغلب خانم های دچار تنبلی تخمدان ، اضافه وزن و چاقی دارند.

عادات  های ماهیانه آنها منظم نیست و با فاصله های  2 ماه یا بیشتر پریود می شوند.

برخی هم باید به پزشک مراجعه کنند و با مصرف دارو عادت ماهانه شوند.

 وقتی چرخه عادت ماهانه از 28 تا 30 روز انجام نمی شود این نظم به هم می ریزد؛ یعنی تخمدان ها به درستی تخمک گذاری نکرده اند و پزشک متخصص زنان با درخواست آزمایش های هورمونی و سونوگرافی به بررسی این مساله می پردازد.

 


شما را به خواندن مطلب زیر دعوت می کنم :

با بیماری التهابی لگن آشنا شویم و چگونه می توانیم بیماری التهابی لگن را درمان کنیم.


 

معمولا وقتی خانمی به تنبلی تخمدان مبتلا می شود، تخمدان هایش در سونوگرافی بزرگ تر از حد طبیعی و حاوی تعدادی کیست های متعدد فولیکولی است.

خانمی به تنبلی تخمدان مبتلا می شود، تخمدان هایش  بزرگ تر از حد طبیعی  است - دکتر نازنین صفایی (متخصص زنان و زایمان و لیزر و جراح زیبایی)

خانمی به تنبلی تخمدان مبتلا می شود، تخمدان هایش بزرگ تر از حد طبیعی است - دکتر نازنین صفایی (متخصص زنان و زایمان و لیزر و جراح زیبایی)

در نتیجه انجام آزمایش هورمونی هم اختلال در تخمک گذاری و اختلال هورمونی خاصی مثل اختلالات تیروئید، افزایش هورمون پرولاکتین و…  را نشان می دهد، که حتما باید درمان را شروع کند.

خانم های دچار تنبلی تخمدان اغلب پر مو و در آزمایشات، دارای هورمون های مردانه یعنی مقدار بیشتری از تستسترون در خون هستند.

 پوست صورت آنها بیشتر جوش و آکنه دارد. از علائم آزمایشگاهی دیگر خانم های سندرم تنبلی تخمدان مقاومت آنها به انسولین است که در نهایت می تواند به دیابت منجر شود. در خانم های دچار تنبلی تخمدان حتی پس از بارداری احتمال ابتلا به دیابت بارداری نیز بیشتر است.

در خانم های دچار تنبلی تخمدان حتی پس از بارداری احتمال ابتلا به دیابت بارداری نیز بیشتر است - دکتر نازنین صفایی (متخصص زنان و زایمان و لیزر و جراح زیبایی)

در خانم های دچار تنبلی تخمدان حتی پس از بارداری احتمال ابتلا به دیابت بارداری نیز بیشتر است - دکتر نازنین صفایی (متخصص زنان و زایمان و لیزر و جراح زیبایی)

در چنین شرایطی در ابتدا انجام حرکات مناسب ورزشی، کاهش وزن، رژیم های صحیح غذایی و انجام آزمایشات دوره ای توصیه می شود.

در هنگامی که فرد بیمار مراجعه کند و نیازمند درمان با دارو نیز باشد ما می توانیم بر اساس سایز و نوع کیست های مشاهده شده در تخمدان ها و با توجه به فواصل دوران قاعدگی درمان را با داروها نیز ادامه دهیم.

 تنبلی تخمدان یا به اصطلاح پزشکی تخمدان های پلی کیستیک اصولا براساس شیوه زندگی و یا به صورت ارثی در خانم ها ایجاد می شود و حتی در افراد با سنین کم حدود 16 – 18 سال می توانند مستعد سندرم تنبلی تخمدان باشند. توصیه می شود افراد مبتلا به تنبلی تخمدان بصورت دوره ای با متخصص زنان خود در ارتباط باشند.

من، دکتر نازنین صفائی، جراح و متخصص زنان، لیزر و زیبایی در هر زمان آماده ارائه مشاوره به شما عزیزان هستم.