تیرگی پوست ناحیه تناسلی بانوان - دکتر نازنین صفایی

تیرگی پوست ناحیه تناسلی بانوان - دکتر نازنین صفایی

 تیرگی پوست ناحیه تناسلی

 

تغییر رنگ پوست ناحیه تناسلی ممکن است در ناحیه لبه ای آلت تناسلی و نزدیک دهانه واژن دیده شود و برای اغلب خانم ها مسئله ای نگران کننده است.اما خوشبختانه باید بگوییم که علت اغلب این موارد نگران کننده نیست.

یکی از علل این تیرگی پوشیدن لباس های زیر تنگ و نامناسب است. درواقع بدلیل تحت فشار قرار گرفتن و سائیدگی پوست این نواحی تعادل بین ساخت رنگدانه ملانین در سلولهای پوست بهم خورده و افزایش می یابد و در نتیجه پوست تیره به نظر میرسد. همین اتفاق در صورت وارد شدن آسیبهای خفیف حین تراشیدن های مکرر یا استفاده از روشهای موزدایی نظیر موم دیده میشود.

حتی گاهی این اتفاق بسته به نوع و شکل ظاهری اندام تناسلی فرد طی راه رفتن و یا انجام ورزش رخ میدهد مثلا خانم های چاق بدلیل تماس بیشتر و تحریک پوست ناحیه حتی با فعالیت های عادی و روزمره دچار این تیرگی می شوند از طرفی عدم عملکرد صحیح غدد عرق و چربی ناحیه نیز می تواند به این مساله دامن بزند.

یکی دیگر از علل طبیعی تیره شدن پوست ناحیه تناسلی بارداری است که میتواند حتی از اولین علائم نشاندهنده بارداری باشد!

علت آن افزایش گردش خون این نواحی در بارداریست و در کنار  آن تغییرات هورمونی دوران بارداری نیز دخیل هستند.در این شرایط علاوه بر پوست ناحیه تناسلی پوست اطراف سینه ها، صورت، گردن و اطراف ناف هم ممکنست تیره تر شوند که به آن کلوآسما گفته میشود.

سایر علل:

برخی از بیماریهای تخمدانی ( عدم تعادل هورمونهای جنسی  و کاهش هورمونهای زنانه)

بیماریهای غدد درونریز( نظیر آدیسون که در این بیماری غده فوق کلیه دچار اختلالاتی میشود)

افزایش سن

برخی بیماریهای پوستی

برخی بدخیمی ها