تیرگی واژن و پوست ناحیه تناسلی علل و درمان به کمک لیزر مونالیزا
تیرگی پوست ناحیه تناسلی بانوان - دکتر نازنین صفایی

تیرگی پوست ناحیه تناسلی بانوان - دکتر نازنین صفایی

 تیرگی پوست ناحیه تناسلی

تیرگی واژن و تغییر رنگ پوست ناحیه تناسلی ممکن است در ناحیه لبه ای آلت تناسلی و نزدیک دهانه واژن دیده شود و برای اغلب خانم ها مسئله ای نگران کننده است.اما خوشبختانه باید بگوییم که علت اغلب این موارد نگران کننده نیست.

یکی از علل این تیرگی واژن پوشیدن لباس های زیر تنگ و نامناسب است. درواقع بدلیل تحت فشار قرار گرفتن و سائیدگی پوست این نواحی تعادل بین ساخت رنگدانه ملانین در سلولهای پوست بهم خورده و افزایش می یابد. در نتیجه پوست تیره به نظر می رسد. همچنین  صورت وارد شدن آسیبهای خفیف حین تراشیدن های مکرر یا استفاده از روشهای موزدایی نظیر موم می تواند باعت تیرگی واژن شود.

حتی گاهی این اتفاق بسته به نوع و شکل ظاهری اندام تناسلی فرد طی راه رفتن و یا انجام ورزش رخ می دهد. مثلا خانم های چاق بدلیل تماس بیشتر و تحریک پوست ناحیه حتی با فعالیت های عادی و روزمره دچار این تیرگی واژن می شوند. از طرفی عدم عملکرد صحیح غدد عرق و چربی ناحیه نیز می تواند به این مساله دامن بزند.

یکی دیگر از علل طبیعی تیره شدن پوست ناحیه تناسلی بارداری است که میتواند حتی از اولین علائم نشاندهنده بارداری باشد!

علت آن افزایش گردش خون این نواحی در بارداریست و در کنار  آن تغییرات هورمونی دوران بارداری نیز دخیل هستند. در این شرایط علاوه بر تیرگی واژن پوست اطراف سینه ها، صورت، گردن و اطراف ناف هم ممکنست تیره تر شوند که به آن کلوآسما گفته میشود.

سایر علل تیرگی واژن:

برخی از بیماریهای تخمدانی ( عدم تعادل هورمونهای جنسی  و کاهش هورمونهای زنانه)

بیماریهای غدد درونریز( نظیر آدیسون که در این بیماری غده فوق کلیه دچار اختلالاتی میشود)

افزایش سن

برخی بیماریهای پوستی

برخی بدخیمی ها