روش های جراحی جوانسازی واژن با استفاده جراحی یا لیزر با تکنیک های روز دنیا
جوانسازی واژن دکتر نازنین صفائی

جوانسازی واژن دکتر نازنین صفائی جراح زیبایی زنان

روش های جراحی جوان سازی اندام تناسلی بانوان

امروزه اقدامات متعددی برای جراحی جوانسازی واژن یا اصطلاحا جراحی پلاستیک واژن بین خانم‌های جوان و میانسال محبوبیت پیدا کرده است. این اعمال جراحی به 4 دسته کلی تقسیم می‌شوند که در ادامه توضیحاتی در مورد هر کدام ارائه می‌شود.

 • ۱ - لابیاپلاستی Labiaplasty
 • ۲- کوچک کردن کلاهک کلیتوریس Clitoris hood reduction
 • ۳- تنگ کردن کانال واژینال واژینوپلاستی Vaginoplasty
 • ۴- ترمیم پرده بکارت Hymenoplasty
 • ۵- مونس پلاستی Monsplasty
 • ۶- پرینئوپلاستی Perineoplasty

ساختارهای خارجی اندام تناسلی زنان

 • ۱ - قسمت بالایی واژن در مقابل استخوان شرمگاهی که محل رویش مو می‌باشد، مونس نام دارد.
 • ۲- لبه‌های خارجی واژن، قسمتی که محل رویش مو می‌باشد لبیاهای بزرگ یا ماژور نام دارند.
 • ۳- لبه‌های داخلی واژن که فاقد مو هستند، لبیاهای کوچک یا منیور نام دارند.
 • ۴- برجستگی کوچک در مرکز و بالای دهانه واژن که کلیتوریس را احاطه می‌کند کلاهک کلیتوریس یا پره پوس نام دارد.
 • ۵- کمی پایین تر از کلیتوریس خروجی ادرار (اورترا) و کمی پایین تر از آن دهانه ورودی واژن قرار دارد.

در یک ساختار نرمال، طول لبیاهای مینور به طور میانگین 2 سانتی متر است (از 7 میلی متر تا 5 سانتی متر نرمال تلقیمی‌شود). با افزایش سن، تغییرات فیزیولوژیک بر ساختار و عملکرد اندام تناسلی بانوان اثر می‌گذارد. به مرور زمان و به دنبال بارداری، افتادگی و ضعف عضلات کف لگن و دیواره‌های واژن باعث می‌شوند اندام تناسلی افتاده و شل شود. این مشکلات اجتناب ناپذیر می‌تواند باعث کاهش لذت جنسی فرد و همسرش شود. هم چنین قسمت بالایی اندام یا همان مونس به مرور زمان با تجمع بیشتر بافت چربی ضعیف و افتاده می‌شود. برخلاف مونس، در لبیاهای بزرگ با افزایش سن، بافت چربی تحلیل رفته با کاهش حجم لبیاها ضعف ظاهری تشدید می‌شود. با افزایش سن و اصطکاک حین نزدیکی و خودارضایی و زایمان طبیعی، احتباس ادراری (عدم توانایی در دفع ادرار) و برخی بیماری‌های مزمن بافت لبیاهای مینور دچار هایپرتروفی می‌شوند. (هایپرتروفی عبارت است از رشد عضوی خارج از محدوده‌ی نرمال و بیش از حد طبیعی و لازم.)

برای رفع مشکلات فوق چه می توان کرد؟

امروزه این راهکارها هم از نظر درمانی هم در عرصه‌ جراحی‌های پلاستیک بسیار مورد توجه قرار گرفته اند (جراحی جوانسازی واژن) چرا که علاوه بر زیباسازی در پی آن بهبود فعالیت جنسی و رضایت افراد و شریک جنسی آنها و کاهش درد هنگام نزدیکی دیده شده است.

به طور کلی در موارد زیر این اقدامات به مراجعین توصیه می‌شود:

 • ۱ - شکایت فرد از رشد و بدشکلی قابل توجه لبیاهای کوچک
 • ۲- تمایل فرد به زیباسازی ناحیه تناسلی حتی در افراد جوان
 • ۳- احساس ناراحتی حین ورزش و در بعضی لباس ها
 • ۴- گیرافتادن و کشیده شدن قسمتی از لبیاها حین دخول
 • ۵- آسیب واضح اندام تناسلی به دنبال زایمان طبیعی که ممکن است هم زیبایی هم تحریک پذیری جنسی فرد را تحت تأثیر قرار دهد.

انواع جراحی‌های زیبایی واژن و ناحیه تناسلی

جراحی جوانسازی واژن - لابیاپلاستی

لابیاپلاستی قبل و بعد از عمل

هدف از لابیاپلاستی عمدتا برداشت قسمتی از لابیاهای کوچک و مختصری از لبیاهای بزرگ همراه با تزریق حجم دهنده (ژل یا چربی) می‌باشد.
لبیاهای کوچک در حفظ رطوبت واژن و جلوگیری از بخش شدن ادرار نقش دارند بنابراین حفظ عرض حداقل یک سانتیمتر آن در جراحی اهمیت بالایی دارد.
لازم به ذکر است که تغییرات هورمونی حین بلوغ باعث رشد اندام تناسلی خارجی می‌شوند به طوری که لبیاهای داخلی طویل تر از لبیاهای خارجی می‌شوند که این نباید غیرطبیعی تلقی شود.
این جراحی می‌تواند با بیهوشی کامل یا موضعی انجام شود.

از این روش برای درمان شل شدن واژن هم استفاده می شود؟

اصطلاح (شل شدن واژن یا سستی واژن) اشاره به شرایطی دارد که در آن قطر دهانه واژن افزایش پیدا می کند. این شرایط اغلب در نتیجه رویدادهای طبیعی یا جراحت های وارد شده همچون به دنیا آوردن بچه یا شل شدن بافت واژن به خاطر فرآیند افزایش سن در افراد مشاهده می شود. در این موارد، مهم است که دلیل شل شدن واژن مشخص شده و وضعیت واژن و غشای مخاطی آن مورد بررسی قرار گیرد. به هر حال، روش درمانی لیزر مونالیزا با استفاده از گاز CO2 امکان درمان شل شدن واژن به خاطر از بین رفتن سفتی بافت غشای آن را نیز دارد.

عوارض لابیاپلاستی

این اقدام مانند هر جراحی دیگری عوارضی دارد که بعضا قابل کنترل می‌باشند و شامل

 • * خونریزی محل زخم به خصوص در صورتی که جراح به مشکلات انعقادی توجه نکند.
 • * عفونت محل جراحی
 • * برداشت بیش از حد از لبیاها در صورتی که جراح توجهی که مقدار باقیمانده‌ لبیاها جهت حفظ عملکرد نداشته باشد. در صورت برداشت غیراصولی خشکی، و درد حین نزدیکی ایجادمی‌شود.

توجه داشته باشید که در برخی افراد با مشکل زمینه‌ای ترمیم بافت با تأخیر انجام می‌شود و در صورتیکه این جراحی به صورت اصولی توسط پزشک باتجربه انجام گیرد نمی‌تواند باعث کاهش میل جنسی و آسیب به اعصاب شود.

دوره‌ی نقاهت این روش جراحی جوانسازی واژن کوتاه است، معمولاً به یک هفته استراحت بعد از عمل لابیاپلاستی در منزل و استفاده از مسکن و کمپرس یخ جهت کاهش درد و تورم نیاز است. استفاده از تامپون و دخول از 6 هفته بعد از عمل ممکن خواهد بود.
در نتیجه‌ این روش جوانسازی واژن در صورتی که به درستی انجام شود، لبیای مینور نباید پاینی تر از لبیای ماژور دیده شود و مشکلات حین نزدیکی مثل کشیدگی پوست و گیرافتادن لبیاها رفع می‌شود.

آمار جهانی میزان رضایت افراد بعد از این جراحی لابیاپلاستی حدود 90 درصد اعلام شده است.

جراحی جوانسازی واژن - جراحی کلیتروپلاستی

کلیتوریس در واقع معادل جنینی آلت تناسلی مردانه است.

یکی از جراحی‌های پلاستیک کلیتوریس کوچک کردن کلاهک پوشش دهنده‌ کلیتوریس جهت بهبود ظاهر و تحریک جنسی می‌باشد. در این روش جراحی جوانسازی واژن به سادگی پوست اضافه برداشته می‌شود و اغلب در حین یا بعد از جراحی لابیاپلاستی جهت حفظ تعادل ظاهری بعد از کوچک کردن لابیاهای مینور با بیهوشی موضعی یا کامل انجام می‌شود.

کلیتروپلاستی

عوارض جراحی کلیتروپلاستی

از عوارض این روش جراحی جوانسازی واژن می‌توان به خطر خونریزی، عفونت، برداشت غیراصولی (چه بیش از حد چه کمتر از حد) اشاره کرد. البته که هر جراحی با چنین عوارضی همراه است اما جراحی کلیتروپلاستی نمی‌تواند منجر به کاهش میل و لذت جنسی شود (مگر اینکه برش در نزدیکی کلیتوریس داده شود)، تنها نقش در بهبود ظاهری دارد از آنجایی که اغلب این جراحی همراه با لابیاپلاستی انجام می‌شود دوره‌ بهبود آن مشابه سایر قسمت هاست.

آمار جهانی رضایت از جراحی کلیتروپلاستی هم مانند لابیاپلاستی حدود 95 درصد اعلام شده.

جراحی کلیتروپلاستی اغلب توسط افرادی درخواست می‌شود که کلاهک کلیتوریس یا پره پوس به طور کامل کلیتووریس را پوشانده یا به علت همراهی با لبیاهایی که دچار هایپرتروفی شده اند باعث خجالت و نارضایتی افراد می‌شود.

جراحی جوانسازی واژن دیگری که بر کلیتوریس انجام می‌شود کلیتروپکسی یا کوچک کردن طول کلیتوریس در افرادی است که به طور غیرعادی کلیتوریس بزرگ دارند.

جراحی جوانسازی واژن - جراحی تنگ کردن کانال واژینال - واژینوپلاستی

با افزایش سن خانم‌های حدوداً 50 ساله با احساس شلی دیواره‌ واژن و کاهش حس جنسی حین دخول مراجعه می‌کنند. این یک پدیده‌ی اجتناب ناپذیر است که در حدود 70 درصد خانم‌ها به وجود می‌آید چرا که به دنبال زایمان و افزایش سن خاصیت ارتجاعی دیواره‌ی واژن کاهش یافته و به حالت عادی برنمی‌گردد. این کاهش لذت جنسی به هیچ عنوان مطرح کننده‌ی اختلال عملکرد یا نیاز جنسی نبوده و به راحتی قابل جبران خواهد بود.
هدف از این جراحی جوانسازی واژن، بازسازی یا تنگ کردن واژن (شامل قسمت مسئول ارگاسم، قطر داخلی و خارجی واژن و ناحیه‌ عانه) می‌باشد.

راهکارهای دیگری مثل تزریق چربی یا مواد حجم دهنده مثل هیالورونیک اسید به دیواره‌ها نیز وجود دارد.

تنگ کردن واژن

اخیرا درمان با لیزر (لیزر واژینال) هم توصیه شده است که در مطالب دیگر به تفصیل توضیح داده شده است.
تا امروز هیچ عارضه‌ی غیرعادی برای جراحی تنگ کردن واژن گزارش نشده است تنها خطرات معمول بعد از جراحی جوانسازی واژن وجود خواهد داشت (مثل احتمال درد، خونریزی و عفونت به ویژه در صورت وجود بیماری زمینه‌ای خونی و انعقادی)
این جراحی تحت بیهوشی موضعی یا کامل انجام می‌شود، قبل از جراحی واژینوپلاستی حتما باید آمادگی‌های لازم توسط بیمار انجام شود. دوره‌ی نقاهت در حدود 1 الی 2 هفته بوده اما در روزهای اول بعد از عمل درد عمقی حس می‌شود. تا 8 هفته بعد از جراحی فرد باید از نزدیکی کردن و استفاده از تامپون اجتناب کند.
اغلب افراد از نتیجه‌ی عمل و بهبود لذت جنسی رضایت کامل دارند.

جراحی ترمیم پرده‌ی بکارت یا هایمن

ترمیم بکارت

هایمن یا پرده‌ی بکارت دهانه‌ ورودی واژن است که نامش را از الهه‌ ازدواج در یونان باستان گرفته است. هایمن در افراد بالغ هیچ عملکردی نداشته و بنابراین ترمیم آن هیچ فایده‌ی درمانی در پی نخواهد داشت و صرفا به عنوان جراحی زیبایی واژن معرفی می گردد.

مونس پلاستی

بعضی از خانم‌ها اغلب با افزایش سن از پوست و چربی اضافه در ناحیه‌ بالایی واژن (قسمتی که موهای زائد رشد می‌کنند) شکایت دارند.

مونس پلاستی

جراحی پلاستیک این قسمت نوع دیگری از جراحی جوانسازی واژن است و با هدف کاهش یافت چربی و پوست اضافه و رفع علت برجستگی غیرعادی تحت بیهوشی موضعی یا کامل انجام می‌شود. در موارد خفیف ممکن است لیپوساکشن هم در برداشت بافت چربی کمک کننده باشد اما در موارد شدید حتم باید بخشی از پوست هم برداشته شود.

جراحی مونس پلاستی دوره‌ی نقاهت حدود 1 هفته داشته اما از فعالیت فیزیکی و ورزشی باید برای 2 تا 6 هفته خودداری شود. در صورتی که جراحی با برداشت قسمت وسیعی همراه باشد برای چند روز در محل جراحی لوله‌ای جهت خروج خونابه تعبیه می‌شود.

هیچ عارضه‌ی جدی برای این جراحی جوانسازی واژن مطرح نشده تنها مانند اعمال دیگر خطر خونریزی، عفونت و باقی ماندن محل برش جراحی وجود دارد.

جراحی عضلات کف لگن

این جراحی جوانسازی واژن در افرادی که با شکایت از بی اختیاری ادراری و عملکرد جنسی مراجعه می‌کنند توصیه می‌شود و چون بیشتر از زیبایی، نقش درمانی دارد در قسمت‌های دیگر توضیح داده می‌شود.