سوال هایی موثر برای بارداری امن در زنان مبتلا به دیابت و نحوه پیشگیری از عارضه

بارداری امن در افراد مبتلا به دیابت، دکتر صفایی بهترین متخصص زنان و زایمان و نازایی جراح زیبایی زنان

سوال هایی موثر برای بارداری امن در زنان مبتلا به دیابت

دیابت یا بیماری قند یا Diabetes Mellitus یک اختلال سوخت و سازی (متابولیک) در بدن است. در این بیماری توانایی تولید هورمون انسولین در بدن از بین می‌رود یا بدن در برابر انسولین مقاوم شده و بنابراین انسولین تولیدی نمی‌تواند عملکرد طبیعی خود را انجام دهد. (بر گرفته از ویکیپدیا). با توجه به مسئله دیابت و یا بیماری قند خون که در جوامع توسعه یافته و در حال رشد، این عارضه روز به روز در حال افزایش می باشد. تصمیم گرفتیم در سایت دکتر نازنین صفایی، جراح و متخصص زنان، لیزر و زیبایی به این موضوع بپردازیم و تمرکز خود را بر روی این بیماری در زمان مواجه شدن با بارداری بگذاریم. در ادامه با طرح سوالات، پاسخ های مناسب را ارائه میدهیم :

دیابت شایع چیست؟

چگونه "دیابت بارداری" ،  بارداری من را تحت تاثیر قرار می دهد؟

چگونه "دیابت بارداری" بر کودک تاثیر می گذارد؟

اگر دچار دیابت هستید  و مایل به باردار شدن هستید، چرا باید به پزشک مراجعه کنید؟

چگونه می توانم دیابتم را در دوران بارداری کنترل کنم؟

آیا میزان قند خون من به خوبی کنترل شده است؟

آیا بارداری بر میزان گلوکز من تاثیر می گذارد؟

چگونه رژیم غذایی من بر حاملگی من تاثیر می گذارد؟

چگونه در دوران بارداری به خود کمک کنم؟

آیا باید برای کنترل دیابت در دوران بارداری دارو مصرف کرد؟

آیا می توانم کودکم را با وجود دیابت شیر دهم؟

دیابت شایع چیست؟

دیابت قندی به علت مشکلات انسولین در بدن ایجاد می شود. انسولین گلوکز را از خون خارج می کند و به سلول های بدن منتقل می سازد که می تواند به انرژی تبدیل شود. پزشکان و متخصصان،  اغلب دیابت را که قبل از بارداری در بدن وجود دارد، "دیابت بارداری" می نامند.

هنگامی که بدن به اندازه کافی انسولین را تولید نمی کند یا به آن پاسخ نمی دهد، گلوکز نمی تواند به سلول منتقل شود و در عوض در خون باقی می ماند. در نتیجه سطح گلوکز خون افزایش می یابد. با گذشت زمان، سطح قند خون بالا، می تواند به بدن آسیب برساند و باعث مشکلات جدی سلامت مانند بیماری قلبی، مشکلات بینایی و بیماری کلیوی شود.

چگونه "دیابت بارداری" بارداری من را تحت تاثیر قرار می دهد؟

اگر دیابت شما به خوبی درمان نشود، در معرض خطر بیشتری از عوارض دیابت قرار می گیرید. مشکلات زیر در زنان مبتلا به دیابت وجود دارد:       

نقص هنگام تولد

فشار خون بالا

Hydramnios- در این شرایط، مقدار زیادی از مایع آمنیوتیک در کیسه آمنیوتیک اطراف نوزاد وجود دارد. این می تواند منجر به زایمان زودرس و زایمان شود.

Macrosomia (کودک با جثه بسیار بزرگ) - نوزاد از مادر بیش ازحد گلوکز دریافت می کند و نوزاد می تواند بیش از حد بزرگ شود. یک کودک با جثه  بسیار بزرگ می تواند زایمان را دشوارتر کند. کودک بزرگ همچنین خطر ابتلا به سزارین را افزایش می دهد.

چگونه "دیابت بارداری" بر کودک تاثیر می گذارد؟

نوزادان متولد شده در مادران مبتلا به "دیابت بارداری" ممکن است بامشکلات  تنفسی، سطح گلوکز پایین و زردی متولد شوند. اکثر نوزادان پس از زایمان روند رشد خوبی دارند، گرچه برخی ممکن است نیاز به صرف وقت در مهد کودک با مراقبت های ویژه داشته باشند. خبر خوب این است که با برنامه ریزی مناسب و کنترل دیابت شما می توانید خطر این مشکلات و عوارض را در کودک خود کاهش دهید.

اگر دچار دیابت هستید و مایل به باردار شدن هستید، چرا باید به پزشک مراجعه کنید؟

با توصیه متخصص زنان و زایمان شما قبل از اینکه باردار شوید حتما قند خون خود را کنترل کنید. کنترل سطح گلوکز شما مهم است، زیرا بعضی از نقص های ناشی از سطح بالای قند، اتفاق می افتد وقتی که اندام های کودک در 8 هفته اول بارداری در حال رشد هستند - قبل از اینکه شما بدانید که حامله هستید. سطح گلوکز شما ممکن است نیاز به تغییر داروها، رژیم غذایی و برنامه تمرین داشته باشد.

چگونه می توانم دیابتم را در دوران بارداری کنترل کنم؟

شما می توانید میزان گلوکز خود را با رژیمی از صحیح غذا خوردن، ورزش کردن و مصرف داروها تحت نظر پزشک زنان و زایمان خود کنترل کنید. ممکن است لازم باشد بیشتر پزشک خود را مشاهده کنید. پزشک زنان شما برنامه های مکرر پیش از قاعدگی را برای بررسی خواهد کرد .

آیا میزان قند خون من به خوبی کنترل شده است؟

برای پیگیری پیشرفت شما، یک آزمایش خون به نام آزمایش هموگلوبین A1C انجام می شود. این نتیجه تست برآورد می کند که میزان چگالی قند خون شما در طی 4 تا 6 هفته گذشته کنترل شده است و نتیجه را پزشکتان به شما اعلام می کند.

آیا بارداری بر میزان گلوکز من تاثیر می گذارد؟

زنان مبتلا به دیابت بیشتر در معرض ابتلا به گلوکز در زمان بارداری به عنوان هیپوگلیسمی شناخته می شوند. اگر غذا به اندازه کافی و در زمان مناسب غذا مصرف نکنید، یا بیش از حد ورزش کنید ممکن است هیپوگلیسمی رخ دهد.علائم هیپوگلیسمی، مانند سرگیجه، احساس لرزش، گرسنگی ناگهانی، عرق کردن یا ضعف است.

چگونه رژیم غذایی من بر حاملگی من تاثیر می گذارد؟

خوردن یک رژیم غذایی متعادل و سالم، بخش مهمی از هر حاملگی است. زیرا شرایط نوزاد شما بستگی به مواد غذایی که برای رشد و تغذیه آن می خورید دارد. در زنان مبتلا به دیابت، رژیم غذایی بسیار مهم می باشد. نحوه خوردن تغذیه صحیح اجازه می دهد سطح قند خون شما بیش از حد بالا و یا خیلی پایین نیاید.

چگونه در دوران بارداری به خود کمک کنم؟

ورزش کمک می کند سطح قند خون خود را در محدوده طبیعی نگه دارید و دارای مزایای بسیاری از جمله کنترل وزن، تقویت انرژی، کمک به خواب، و کاهش درد پشت، رفع یبوست و نفخ از نتایج مثبت ورزش است.

آیا باید برای کنترل دیابت در دوران بارداری دارو مصرف کرد؟

اگر قبل از حاملگی، مصرف کننده انسولین برای کنترل دیابت خود بودید، بدانید میزان انسولین در حین بارداری معمولا افزایش می یابد. اگر قبل از بارداری پمپ انسولین مصرف می کردید، احتمالا قادر به ادامه استفاده از پمپ خواهید بود. ولی گاهی اوقات، ممکن است نیاز به تغییر دادن نحوه و مقدار انسولین داشته باشید.

اگر به طور معمول دیابت خود را با داروهای خوراکی کنترل می کنید، پزشک زنان و زایمان شما ممکن است تغییری در میزان دوز مصرفی انجام دهد یا اینکه تجویز جدیدی در رابطه با انسولین داشته باشد.

آیا می توانم کودکم را با وجود دیابت شیر دهم؟

کارشناسان بر این نظرند تغذیه با شیر مادر حتی در مادران مبتلا به دیابت بهترین تغذیه سالم برای کودک می باشد و برای مادر نیز مفید است. این کمک می کند تا مادران جدید وزن اضافی را که ممکن است در دوران بارداری به دست آورده اند را از دست دهند و باعث می شود که رحم سریعتر به اندازه پیش از زایمان بازگردد.

دکتر نازنین صفایی، جراح و متخصص زنان، لیزر و زیبایی در هر زمان آماده ارائه مشاوره به شما عزیزان می باشد.

واژه نامه

مایع آمنیوتیک: آب در کیسه اطراف جنین در رحم مادر است.

تحویل سزارین: تحویل یک کودک از طریق برش های ساخته شده در شکم مادر و رحم.

دیابت Mellitus: شرایطی است که سطح قند خون بالا باشد.

گلوکز: قند موجود در خون و منبع اصلی سوخت بدن است.

Hydramnios: شرایطی که در آن مقدار بیش از حد مایع آمنیوتیک در کیسه اطراف جنین وجود دارد.

انسولین: یک هورمون است که سطح گلوکز (قند) را در خون کاهش می دهد.

زودرس: کودک متولد شده قبل از 37 هفته بارداری.

مرجع:

https://www.acog.org/Patients/FAQs/A-Healthy-Pregnancy-for-Women-with-Diabetes