عملکرد تست های بارداری و یائسگی در خانه چگونه خواهد بود ؟ و آیا می توان به آن اعتماد کرد؟

صحت تست بارداری خانگی - دکتر نازنین صفایی - متخصص زنان و زایمان و جراح زیبایی زنان

عملکرد تست های بارداری و یائسگی در خانه چگونه خواهد بود ؟ و آیا می توان به آن اعتماد کرد؟

 

برای اولین بار نتیجه آزمایش باروری FSH در سال 2009 منتشر شد.

این در حالی بود که زنانی که در خانه این آزمایش را انجام میدادند در تلاش آن بودند که صحت درستی این آزمایش را درک کنند.

برخی دیگر به این پرسش پرداختند که آیا این آزمایش در خانه نتیجه مطلوبی را نشان می دهد؟ برخی دیگر حتی فکر می کردند که شاید دانستن نتیجه به این سرعت و با احتمالات خطا می تواند آسیب و یا خسارت ایجاد کند.

امروز قصد داریم در سایت دکتر نازنین صفایی، جراح و متخصص زنان، لیزر و زیبایی به این موضوع بپردازیم :

آزمایش حاملگی در خانه حاکی از این است که آیا شما مقدار مشخصی از هورمون بارداری HCG را در ادرار خود داشته باشید یا خیر. این آزمایش به دنبال FSH هورمون است.

FSH همیشه در بدن شما موجود است. مقدار FSH در طول ماه و در طول زندگی شما متغیر است.

تست سطح FSH همیشه در روز سوم از چرخه قاعدگی انجام می شود.

FSH هورمون تحریک کننده فولیکول است. این هورمون تخمک های نابالغ (که oocytes نامیده می شود) را به بلوغ می رساند.

اگر تخمدان ها  انتظار تخمک را نداشته باشند، بدن شما تولید FSH را افزایش می دهد. اگر سطوح تخمک های شما در سه روز از چرخه قاعدگی بالا باشد، این امر میتواند نشان دهنده بارداری و یا ذخایر تخمک در تخمدان ها باشد.

هنگامی که شما آزمایش خانگی FSH را انجام می دهید، اگر مقدار بالای FSH را در ادرار خود داشته باشید، آن را مثبت می دانید. (البته که روشن است: مثبت در این مورد بد است)

در تمام تست های خانگی از ادرار خانم استفاده می شود، به این شکل که نوار مورد نظر وارد ادرار جمع آوری شده می شود یا چند قطره ادرار روی نوار ریخته می شود و پس از آن با رنگی شدن  بخشی از نوار اغلب به شکل یک علامت مثبت یا منفی یا با یک خط یا دو خط رنگی و یا حتی لغت pregnant یا not pregnant روی نوار نتیجه ثبت می شود.

 

با این حال بعضی از بی بی چک ها خیلی حساس تر هستند. به عبارت دیگر برخی از بی بی چک ها می توانند با میزان کم HCG هم نتیجه درستی را ارائه کنند. به یاد داشته باشید که همیشه تاریخ انقضای بی بی چک ها را بررسی کنید و طرز استفاده از آن را به درستی و با دقت بخوانید.

چقدر FSH به شما یک نتیجه مثبت می دهد؟ این بستگی به تست دارد.

بعضی از آزمایش ها که به صورت آنلاین هستند و در حالت آنلاین فروخته می شوند، اگر FSH مثبت یا منفی 25 میلیودی / میلی لیتر یا بیشتر در آن دیده شود ، نتیجه مثبت خواهند بود.

بسیاری از بی بی چک ها یا تست های بارداری خانگی ادعا می کنند که می توانند نتیجه دقیق را در اولین روز به تعویق افتادن پریود نشان دهند. به هرحال نتایج دقیق تر را تا یک هفته بعد از به تعویق افتادن پریود از بی بی چک می توانید دریافت کنید، بنابراین بهتر است که تا یک هفته صبر کنید.

آیا تست های یائسگی  خانگی واقعا نتیجه را  نشان می دهند؟

در مورد یائسگی، هیچ تستی وجود ندارد که  بتواند بگوید که شما به آن رسیده اید یا نه. یائسگی در درجه اول با آنچه در چرخه قاعدگی اتفاق می افتد تعریف می شود.

اگر 12 ماه بدون چرخه قاعدگی را سپری کرده اید و در 40، 50 یا 60 سالگی خود هستید، احتمالا به  زمان یائسگی رسیده اید. برای اینکه مطمئن شوید تحت نظر پزشک معتبر باشید. البته که هیچ آزمایش خون برای تعیین یائسگی یا پروموتراپی وجود ندارد.

یک زن می تواند علائم زیادی از پرویمنئوپوز داشته و سطح FSH طبیعی داشته باشد. و یا یک زن می تواند سطح FSH غیر طبیعی داشته باشد و علائم یائسگی نداشته باشد.

همچنین با توجه به اینکه یائسگی با تعداد ماههایی که بدون طی کردن چرخه قاعدگی گذشته است تعیین شده است و آزمایشات FSH باید در روز سوم  یک دوره انجام شود، اگر شما در چند ماه عادت ماهیانه (قاعدگی) نداشته باشید. می توانید تصور کنید که  زمان یائسگی فرا رسیده و باید آزمایشات لازم را در مکان های مجهز پزشکی انجام دهید.

 

در مورد آزمایش قدرت باروری و یا ذخایر تخمدان چه می دانید؟

با توجه به سن یائسگی و افزایش سن، ذخایر تخمدان شما به طور طبیعی کاهش می یابد. اما آنها همچنین می توانند بیشتر از حد زمانی نرمال وجود داشته باشند.

به عنوان مثال، ذخایر تخمدان می تواند زودتر از حد نرمال در زنان مبتلا به نارسایی اولیه تخمدانی دیده شود.در مورد آزمایش FSH این طور بیان شده که "این آزمون فقط تخمین اندازه تخمدان را ارزیابی می کند. و این تست همه مسائل پیش روی باروری را تشخیص نمی دهد."

FSH به عنوان بهترین اندازه ذخایر تخمدان محسوب نمی شود.

تست سطح هورمون AMH  و داشتن تعداد کلسترول آنترال که نیاز به سونوگرافی تخمدان دارد، اندازه گیری های دقیق تر از ذخایر تخمدان را نشان می دهد.

علاوه بر این، میزان طبیعی FSH توسط این آزمایش ها ممکن است با نظر پزشک شما و نتایج متفاوت باشد. همچنین به عنوان نارسایی زودرس شناخته شود. به عنوان مثال، اکثر پزشکان اگر سطح هورمون FSH، بیش از 10 mIU / mL باشد را به عنوان نشانه ای از ذخایر کم احتمالی تخمدان تصور می کنند.

بررسی های آزمایش FSH به صورت آنلاین شامل داستان هایی از برخی زنان است که در آزمایش FSH انجام شده در منزل پاسخ منفی دریافت کرده اند، اما پزشکان می گویند که میزان FSH آنها بالاتر از ملاک هایی بر اساس کار خون است. شما نمی توانید فقط بر نتیجه این آزمون تکیه کنید تا بگوید که آیا یک مشکل باروری دارید یا نه.

این آزمایشات می تواند به شما تنها یک چیز را نشان دهد: اینکه میزان FSH شما چه میزان و چقدر بالا است.

 

اما ذخایر کم تخمدان تنها یک دلیل ممکن برای ناباروری است. آزمایش های FSH نمی تواند تمام احتمالات را به درستی به شما بگوید اگر که موارد زیر را تجربه کرده باشید:

  • PCOS
  • آندومتریوز
  • لوله های فالوپی مسدود شده
  • ناباروری مردانه
  • ناباروری غیرقابل توصیف
  • تعدادی از علل دیگر ناباروری

اگر شما یکی از این آزمایشات را در خانه انجام داده اید و یک نتیجه منفی دریافت کرده اید، و شما قصد دارید درطی شش ماه یا بیشتر باردار شوید(اگرسن شما بیش از 35 سال باشد) ویا بیش از یک سال برای بارداری تلاش کرده اید، حتما باید پزشک خود را ببینید.

دکتر نازنین صفایی، جراح و متخصص زنان، لیزر و زیبایی در هر زمان آماده ارائه مشاوره به شما عزیزان می باشد.

منبع :

https://www.verywellfamily.com/at-home-fsh-and-menopause-fertility-tests-1960169