در مورد غربالگری سرطان زنان آیا روش جامع و کلی وجود دارد؟ چه کسانی باید بررسی شوند
غربالگری سرطان زنان دکتر نازنین صفایی جراح متخصص زنان و زایمان

غربالگری سرطان زنان دکتر نازنین صفایی جراح متخصص زنان و زایمان

غربالگری سرطان های زنان

چه افرادی مستعد غربالگری سرطان هستند

امروزه سوالات زیادی در مورد غربالگری سرطان های زنان و روش های انجام آن وجود دارد. متاسفانه در مورد سرطان های تخمدان و سرطان رحم آزمون غربالگری یا تستی مثل پاپ اسمیر وجود ندارد.

برای سرطان تخمدان، در خانم های که از نظر احتمال ابتلا پرخطر هستند، شاید با برخی آزمایش های خون، سونوگرافی و بررسی های دوره ای، می توان غربالگری و شناختی داشت. ولی در کل آزمونی که به معنی واقعی غربالگری سرطان تخمدان باشد، وجود ندارد

به خانم هایی که از نظر ابتلا در گروه  پر خطر نیستند توصیه می کنم که بی خود و بی جهت به خود استرس وارد نکنند. ولی اگر در فامیل سابقه ابتلا  به سرطان تخمدان به صورت ارثی در اعضا درجه یک و دو وجود دارد، یا از نظر ژنتیکی مورد بررسی قرار گرفته اند که طبیعتا بعلت وجود سرطان در بستگان آنها بررسی ژنتیکی انجام شده است، و متوجه شدند برخی از اشکالات ژنتیکی را دارند که این اختلالات ژنتیکی آنها را مستعد سرطان تخمدان می کند بهتر است بررسی هایی انجام شود.

غربالگری سرطان زنان- دکتر نازنین صفائی

مشکلات ژنتیکی و غربالگری سرطان

مثلا در پزشکی سندروم یا مجموعه بیماری هایی به نام لینچ HNPCC یا ژن BRCA1 یا ژن  BRCA2 وجود دارد. در این دسته از مشکلات ژنتیکی یا افرادی که این ژن برای آنها مثبت گزارش شده است، افرادی هستند که مستعد ابتلا به برخی سرطان ها منجمله  سرطان تخمدان هستند. بسته به اینکه چه ژنی مثبت گزارش شده باشد، احتمال ابتلا به سرطان شدت و ضعف پیدا می کند.

در این دسته از خانم ها، لازم است بررسی های دوره ای و آزمایش خون انجام شود و پروتینی موسوم به CA125  بررسی شود. این پروتئین از سلول های تومورال تخمدان ترشح می شود. البته باید توجه داشت که این پروتئین اختصاصی سرطان تخمدان نیست و حتی ممکن است در برخی شرایط عادی نیز این پروتئین در خون ترشح شود. برای همین آزمون دقیقی برای غربالگری سرطان تخمدان وجود ندارد.

چه بسا فردی هیچ مشکلی نداشته باشه ولی بعد از انجام آزمایش مقدار پروتین CA125  بالا گزارش شود. دراینصورت باید چک آپ های لازمه انجام شود تا مطمئن شویم که هیج مشکلی برای فرد وجود ندارد، و در بسیاری مواقع پس از بررسی های انجام شده نتایج نرمال به دست می آید و فقط استرس بی مورد به فرد تحمیل شده است.

در کل و به منظور جمع بندی

در خانم هایی که در خانواده آنها ابتلا به سرطان تخمدان وجود داشته است یا از نظر ژنتیکی بررسی شده اند و ژن هایی مثل BRCA  یا HNPCC یا سندروم لنیچ در آنها محرز شده باید به صورت دقیق تر و مستمرتر بررسی شوند. به همین منظور باید آزمون CA125  و سونوگرافی و معاینات دقیق توسط متخصص زنان انجام شود.

" data-wplink-url-error="true">http://