سرطان پستان و جراحی سینه
غربالگری سرطان پستان دکتر نازنین صفایی جراح متخصص زنان و زایمان

غربالگری سرطان پستان دکتر نازنین صفایی جراح متخصص زنان و زایمان

غربالگری سرطان پستان در موارد جراحی زیبایی پستان

امروزه درخواست بانوان برای انجام اعمال جراحی زیبایی در حال افزایش است و اعمال جراحی زیبایی سینه (mammoplasty or Breast Reconstruction) نیز از این قاعده مستثنی نیست از طرفی وجود روشهای غربالگری سرطان امتیاز و ارزش زیادی در حفظ سلامتی انسانها دارد و اگر روش یا روشهایی برای تشخیص زودتر و درمان قطعی سرطان وجود دارد نباید انسانها را از این موهبت محروم کرد. امروزه در بحث سرطان پستان (breast cancer ) نیز به لطف وجود ماموگرافی (mammography ) میتوان بیماری را زود تشخیص داد و حتی آن را ریشه کن کرد.

حال سوال اینجاست که در این شرایط در صورت انجام عمل جراحی زیبایی روی پستان کدام روش غربالگری (screening) مناسب است؟

ابتدا با پزشک خود صحبت کنید تا نوع و نحوه انجام جراحی را برایتان توضیح دهد.(اینکه آیا کل نسج پستان برداشته میشود یا نه)

اگر نوع عمل جراحی به گونه ایست که کل بافت پستان برداشته شده و سینه از نو ساخته شده نیازی به انجام ماموگرافی سینه جراحی شده بعد از جراحی نمی باشد.(تنها استثنا اینست که در صورت استفاده از پروتزسیلیکونی لازم است بررسی های بعدی از نظر پارگی احتمالی ایمپلنت سیلیکونی توسط MRI انجام گردد.

اگر قسمتی از بافت سینه نگه داشته شده و بازسازی روی قسمتی از سینه انجام شده باشد لازم است که غربالگری سالانه با ماموگرافی و یا تست های تشخیصی دیگرانجام گردد.

نکته اینجاست که استفاده از پروتز سیلیکون و یا سالین در کنار بافت طبیعی پستان محدودیتهایی برای عبوراشعه ایکس ایجاد میکند و در نتیجه ارزیابی بافت مجاور ایمپلنت بخوبی با ماموگرافی میسر نمیشود.در این موارد باید از ویوهای خاص برای تهیه کلیشه ماموگرافی استفاده کرد. ( implant displacement views )

بر اساس توصیه FDA در صورت استفاده از ایمپلنت سیلیکونی ابتدا ۳ سال بعد از جراحی و سپس هر ۲ سال انجام MRI برای غربالگری نشت احتمالی ژل سیلیکون ( که ممکن بطور آهسته و مخفی رخ دهد ) توصیه میشود.

اگرفردی که عمل جراحی را انجام داده از افراد پرخطر از نظر احتمال ابتلا به سرطان پستان باشدچه باید بکند؟

اگر از افراد پرخطر از نظر احتمال ابتلا به سرطان پستان باشید بهتر است با پزشک خود مشورت کنید علی رغم گفته های فوق هیچ قانون سفت و سختی وجود ندارد.در این موارد بیشتر پزشکان استفاده از MRI را ترجیح میدهند چرا که جزيیات را بهتر نشان میدهد.

البته توصیه میشود این غربالگری ها حداقل ۶ ماه پس از جراحی سینه آغاز شود.