لیزر واژینال جراحی زیبایی واژن با استفاده از لیزر مونالیزا تاچ ، لبیاپلاستی و جراحی زیبایی واژن
جوانسازی واژن با لیزر دکتر صفایی جراح زیبایی

جوانسازی واژن با لیزر دکتر صفایی جراح زیبایی

لیزر واژینال جدیدترین روش جوانسازی واژن

لیزر واژینال

با توجه به درخواست های رو به افزایش بانوان برای آشنایی با تکنولوژی روز لیزر واژینال در این مبحث سعی داریم که شما را با این متد درمانی آشنا کنیم.
برای درک بهتر تکنولوژی لیزر واژینال بهتر است ابتدا با مفهوم لیزر آشنا شوید.

لیزر (laser) مخفف کلمات Light amplification by stimulated emission of radiation است.

لیزر وسیله‌ای برای تبدیل نور معمولی به پرتوی باریک و متراکم است. دستگاه لیزر یک جریان الکتریکی را از ماده‌ای که محیط لیزری نام دارد و می‌‌تواند جامد, مایع یا گاز باشد عبور می‌‌دهد. بعضی از اتم های ماده انرژی جذب می‌‌کنند و کوانتوم ساطع می‌‌کنند. این امر موجب می‌‌شود که اتم های دیگر نیز کوانتوم ساتع کنند. این کوانتوم ها (بسته‌های تشعشع) بین آینه هایی به عقب و جلو منعکس می‌‌شوند و نهایتاً به صورت نوری با یک طول موج واحد شلیک می‌‌شوند. بسیاری از لیزرها از روی نوع محیط لیزری به کار رفته در آنها نامگذاری می‌شوند، برای نمونه هلیم-نئون (He-Ne)، دی اکسیدکربن و ...

خروجی لیزرها به دو صورت پالسی و پیوسته می‌باشد. پالس در واقع نوری است که در محدوده زمانی کوتاه تابیده می‌شود. این محدوده زمانی امروزه به کمتر از فمتو ثانیه رسیده است.

لیزر واژینال| جوانسازی واژن| دکتر نازنین صفایی

تاریخچه لیزر در پزشکی :

در سال ۱۹۱۷ اینیشتین فرایندی را معرفی کرد که بر اساس آن بدست آوردن لیزر ممکن میشد ، این پدیده گسیل القایی نام گرفت . از آن زمان ۴۰ سال گذشت تا دانشمندان بتوانند چنین گسیل نوری را تقویت کنند ، و این پایه ای شد تا لیزر ها به ابزار همه گیر و قدرتمند حال حاظر تبدیل گردند .پس از آن تحقیقات وسیعی آغاز شد تا نهایتا در سال ۱۹۶۱ لیزرها توسط شرکت هایی همچون Trion Instruments Inc ،Perkin-Elmer و Spectra-Physics وارد بازار تجاری شدند.

در همان سال اولین درمان پزشکی با استفاده از لیزر بر روی انسان توسط دکتر چارلز کمپبل (Charles J. Campbell) از موسسه چشم پزشکی از مرکز درمانی Columbia-Presbyterian و چارلز کوستر (Charles J. Koester) از شرکت (American Optical ) در بیمارستان (Columbia-Presbyterian) در منهتن انجام میگیرد .در سال ۱۹۶۴ لیزر دی اکسید کربن توسط کومار پاتل (Kumar Patel) در Bell Labsاختراع شد . این لیزر در زمان خود پرقدرت ترین لیزر پیوسته بود و امروزه در سراسر جهان به عنوان وسیله برش در جراحی و صنعت استفاده میشود .

نقش ابزارهای برنده سنتی در جراحی ( نظیر انواع چاقو قیچی دریل و .... ) تا اوایل قرن حاضر ثابت مانده بود اما به لطف انواع لیزر پیشرفت های چشمگیری در متدهای درمانی علم پزشکی رخ داده است.

استفاده از لیزر دی اکسید کربن (CO2) در بیماریهای زنان از سال ۱۹۸۷ توسط اندرسن وهارتلی (Anderson & Hartley) در درمان اختلالات سلولی دهانه رحم ( cervical dysplasia) آغاز شد. از آن پس لیزر در حیطه های متعدد درمان بیماریهای زنان ( مانند لاپاراسکوپی , درمان دستگاه تناسلی خارجی درمان بی اختیاری ادراری و اعمال جراحی زیبایی مانند لابیاپلاستی ( labia minus repair – labiaplasty)جوانسازی ( rejuvenation) تنگ کردن واژن وسفید کردن تیره گی ها (bleeching –whitening)) بکار گرفته شده است.( موارد گفته شده همه از کابردهای لیزر واژینال است).

جوانسازی واژن با لیزر دکتر نازنین صفایی جراخ زیبایی زنان

جوانسازی واژن با لیزر دکتر نازنین صفایی جراخ زیبایی زنان

کاربردهای لیزر واژینال در درمان بیماریهای زنان 

سستی و افتادگی بافت اندام تناسلی و نقش لیزر واژینال در درمان آن :

با افزایش سن و کاهش تولید کلاژن و پیر شدن سلولهاى فیبروبلاست، هر یک از دستگاهای بدن ( پوست، قلب، ریه )، دچار تغییراتی می شوند. گشادی و شل شدگی بافت واژن نیز از جمله علایم و نشانه های ناخوشایند دستگاه تناسلی بانوان می باشد. بدترین حالت وقتی است که، این گشاد شدن واژن و شل شدگی بافتی واژن با بی اختیاری ادرار، افتادگی رحم و یا افتادگی مثانه توام شود.

در دهه چهارم عمر (۳۰-۴۰ سالگی) همزمان با کاهش تولید و یا کمتر شدن اثر هورمونهاى استروژن و پروژسترون، تونسیته بافتهاى داخلى وخارجى تناسلى کم شده و شروع شل شدگى واژن و کاهش حجم در لبهاى خارجى تناسلى خواهد بود. جالب است بدانید، شل شدگى واژن حتی در بانوانى که زایمان طبیعی را هم تجربه نکرده اند و یا حتى بانوانى که بارورى نداشته اند هم اتفاق مى افتد. همین مسئله شل شدگى واژن در زندگى زناشویی بسیارى از بانوان ایجاد اختلال کرده و بطور غیر مستقیم ریشه انبوهى از مشکلات اجتماعى و خانوادگى مى باشد. در واقع علل شل شدگی واژن میتواند هر یک از مارد زیر باشد :

١- افزایش سن از 30 سالگی به بعد

٢- بارداری ( بدون در نظررگرفتن روش زایمان )

٣- کاهش وزن شدید

٤- قرار دادن ابزار تشخیصی پزشکی (اسپوکولوم ) و یا خودارضایی با استعمال اجسام .

طی سالهای ۲۰۰۹-۲۰۱۲ میلادی تحقیقات دانشمندان به این نتیجه رسیده است که؛ روش تنگ کردن واژن با لیزرهاى نوین ،روشى موثر و منحصر بفرد است که مشکلات ناشى از جراحى را ندارد و نتایج مطلوبى بدنبال دارد. لیزر واژینال پوشش سطحی و بافت همبند را تحریک کرده و با افزایش ضخامت و مایع بافتی و بافت زمینه ای در آنها، جوانسازی ناحیه تناسلی را موجب می شود. و بدین ترتیب تغییرات ظاهری و تونیسیته و کشش بافتی و سفتی آن را اصلاح می کند. محیط واژن به حالت اسیدی نرمال برگشته و در نتیجه از رشد میکروبهای بیماریزا جلوگیری می کند. در واقع این لیزر فیبروبلاستها را از نظر متابولیک فعال کرده و سنتز کلاژن را موجب شده و ترکیب بافت زمینه ای را اصلاح می کند که شامل فیبر کلاژن-مواد زمینه و آب کافی شود. و در نتیجه عملکرد مخاط دوباره مانند زمان قبل از یائسگی ،نرمال می شود.

لیزر واژینال، بسیار ایمن می باشد و عارضه ای در پی نداشته و روشی غیر تهاجمی است و فقط بر روی پوشش سطحی ناحیه اثر کرده و به بافتهای زیرین آسیبی نمی رساند. این لیزر در ناحیه داخل واژن بدون درد بوده و در قسمت خارجی ناحیه تناسلی با مصرف ژل بی حس کننده به راحتی قابل تحمل می باشد. و مدت جلسه تنگ کردن واژن با لیزرهاى نوین نیز کوتاه می باشد.

عوارض یائسگی بر اندام تناسلی ونقش لیزر واژینال در درمان آن 

در مطالعات انجام شده ۵۰٪ خانمهاى سنین پس از یائسگى دچار سوزش و خشکى واژن، عفونتهاى ادرارى و درد در هنگام نزدیکى هستند و در کل کیفیت زندگى در آنان پایین تر است. این روش میتواند خارش و سوزش ناحیه واژن را که ناشى از خشکى آن است برطرف کند. در سال های اخیر، جراحی زیبایی واژینال به ویژه لابیاپلاستی و واژینوپلاستی بسیار مورد توجه قرار گرفته است. جدیداً از روشهاى لیزرى نوینى براى درمان مشکلات مذکور در ناحیه ولو و واژن استفاده میشود، که روشی امن و غیر تهاجمی است و منجر به بازسازی مخاط واژن به طور سرپایی می شود.

در روش لیزری نتایج بسیار عالی بوده و بانوان به فاصله یک ماه بعد از یک جلسه درمان، به میزان زیادی آرامش و رضایت را به دست خواهند آورد، البته برای تکمیل دوره درمانی نیاز به 3 جسه با فواصل یک ماه است. این وسیله بافت مخاطی ناحیه تناسلی را به حالت قبل از یائسگی باز می گرداند.

قبل از انجام لیزر واژینال چه اقداماتی لازم است؟

در ابتدا توسط پزشک معاینه میشوید و بسته به نوع خدماتی که قرار است توسط لیزر دریافت کنید بررسی انجام میشود.برای مثال درصورتیکه درخواست درمان شلی بافتهای واژن را دارید بهتر است که معاینه داخلی برای تشخیص و درمان عفونت احتمالی انجام شود و تست پاپ اسمیر هم انجام دهید . پزشکتان را در جریان بیماریهای خود قرار دهید.

سن انجام لیزر واژینال چه موقع است؟

بهترین سن انجام لیزر واژن سنین بین ٣٠ تا ٥٥ است.

آیا این لیزر دردناک است؟

لیزر واژینال معمولا به عنوان یک متد بدون درد مطرح است، ولى در افراد خیلی حساس ممکن است احساس ناخوشایند مبهمی داشته باشند، و این درد مبهم قابل مقایسه با درد پس از جراحى نیست.

آیا استفاده از لیزر واژینال نقشی در باروری و یا روش زایمان بعدی دارد؟

لیزر واژینال بدون شک خود هیچ گونه منعی برای بارداری نیست. و تنگ کردن واژن به وسیله لیزر تاثیرى روى بارورى ندارد.

تاثیر لیزر واژینال در درمان بی اختیاری ادراری زنان چگونه است؟

اگر علت این مشکل کاهش تونوسیته بافت مجرای ادرار باشد، پس از تنگ کردن واژن با لیزر این مشکل هم برطرف میشود. در موارد خفیف که بی اختیاری ادراری ناشی از سرفه و عطسه کردن ( stress incontinence ) است بهبودى خوبى ایجاد شده است. اما اگر افتادگی مثانه شدید وساختار آناتومیک لگن دچارتغییرات آتروفیک شدید باشد، رفع اینگونه بی اختیاری ادراری در مستلزم جراحی است، و چنین مواردی با لیزر واژن، اصلاح نمیشوند.

چه زمانى از سیکل قاعدگى براى انجام تنگ کردن واژن با لیزر واژینال مناسب تر است؟

سه تا پنج روز پس از پاک شدن، زمان مناسبى برای انجام لیزر واژینال است.

آیا قبل و بعد ازانجام لیزر واژینال نیاز به مصرف داروى خاصى است؟

معمولا هیچ دارویی لازم نیست.

ماندگاری لیزر واژینال چند سال است؟

در شرایط عادی،ماندگاری اثر تنگ کنندگى لیزر واژن ، دوسال است، و معمولا تکرار لیزر زودتر از ۲۰ ماه نیاز نیست.

مقایسه بین درمان لیزر واژینال و جراحی چگونه است؟

  • هنوز هیچ روشی دائمی برای تنگ کردن واژن به صورت ابدی معرفی نشده است.
  • در روش جراحی برای تنگ کردن واژن هم، چون علت گشادشدن واژن از بین نمی رود، متاسفانه مجددا با گشادشدگی واژن، مواجهه خواهیم شد. عود کردن این مشکل دلیل بر ایراد روش جراحی و یا روش لیزر نیست، بلکه مشکل گشادشدگی مجدد واژن؛ به ساختار آناتومیک و بافت شناسی واژن مربوط است، و نه روشی که برای تنگ کردن واژن انتخاب شده است. بافت واژن با گذر زمان و آرام آرام شل تر از گذشته می شود.
  • البته هر چند تنگ کردن واژن با جراحی در ابتدا نتیجه خیلی خوبی دارد اما به این دلیل که قسمتی از بافت واژن برداشته میشود، که این برداشتن و حذف قسمتی از بافت واژن تکرار عمل جراحی برای تنگ کردن واژن را بسیار محدود می کند.
  • اقدام به جراحی برای تنگ کردن واژن محدودیت هایی برای زایمان طبیعی، در آینده، ایجاد می کند.