واریکوسل یا همان افزایش غیر طبیعی پیچ و خم و اتساع سیستم وریدی بیضه ها و تاثیر آن بر نازایی

In vitro fertilisation, illustration

واریکوسل

واریکوسل یا همان افزایش غیر طبیعی پیچ و خم و اتساع سیستم وریدی بیضه ها، در ۴۰٪ مردان مراجعه کننده بدلیل نازایی و در ۲۰٪ جمعیت مردان نرمال تشخیص داده می شود. در حدود ۲۵٪ موارد نازایی زوجین اختلالات اسپرم تنها علت و در ۴۰ تا ۵۰٪ موارد بعنوان علت اصلی شناخته می شوند.

آثار نامطلوب واریکوسل روی روند تولید اسپرم شامل افزایش دمای کیسه بیضه، افزایش فشار داخل کیسه بیضه، کاهش اکسیژن رسانی بافتی بدلیل تراکم زیاد سلولهای خونی، بازگشت مواد سمی حاصل از سوخت و ساز از غدد فوق کلیه و اختلالات هورمونی همراه می باشد.

مطالعات زیادی نشان دهنده موفقیت عمل جراحی اصلاحی واریکوسل در بهبود شمارش کم و یا کاهش حرکت اسپرم موثر است. اما علیرغم این تاثیر اصلاحی مطالعات کنترل شده دیگر نشان داده اند که در نهایت میزان بارداری پس از این عمل جراحی تغییر چندانی نداشته است.

لذا در مورد زوجینی که کاندید تزریق اسپرم به تخمک (ICSI) و یا IVF هستند بهتر است به جای اتلاف وقت و هزینه مستقیما به سراغ عمل نهایی رفت.

IVF چیست - واریکوسل - دکتر نازنین صفایی - متخصص زنان و زایمان

موفقیت عمل جراحی واریکوسل به شدت اختلال اسپرم بستگی دارد و در موارد اختلال شدید در شمارش یا حرکت اسپرم به نظر نمیرسد اصلاح در حدی باشد که نیاز به سایر اقدامات کمک باروری ( نظیر IVF ) را منتفی سازد . لذا در این موارد قبل از هر اقدام مشاوره با متخصص نازایی توصیه میگردد.

شایان ذکر است در این موارد ، همسر بیمار نیز در کنار او ارزیابی میگردد تا اختلالاتی نظیر چسبندگی لوله ها یا انسداد آنها ، عدم تخمک گذاری یا کاهش ذخیره تخمدانی قبل از انجام هرگونه عمل جراحی روی زوج مذکر ، رد شده باشد .

در نهایت آقایانی که اختلال کاهش خفیف شمارش اسپرم دارند و همسرشان نیز از نظر موارد عنوان شده فوق ارزیابی شده و سالم باشد بهترین کاندیدا ها برای انجام این عمل جراحی هستند.