HPV و انواع پرخطر و کم خطر آن | روش انتشار و آلوده شدن
هدر ویروس HPV - دکتر نازنین صفایی (متخصص زنان و زایمان و لیزر و جراح زیبایی)

هدر ویروس HPV - دکتر نازنین صفایی (متخصص زنان و زایمان و لیزر و جراح زیبایی)

ویروس HPV

ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) چیست؟

HPV یک ویروس است. مثل تمام ویروسها HPV با ورود به سلول ها عفونتزایی می کند HPV. پس از ورود به سلول، کنترل ساز و کار درونی سلول را به دست گرفته و از آن برای نسخه برداری از خودش استفاده می کند سپس این رونوشت ها سلولهای مجاور را آلوده می کنند.

چند نوع HPV وجود دارد؟

بیش از ۱۵۰ نوع HPV وجود دارد. حدود ۴۰ نوع از آنها ناحیه‌ی تناسلی زنان و مردان را آلوده کرده و از طریق تماس پوست به پوست در حین مقاربت واژینال، مقعدی یا دهانی منتقل می‌شوند. عفونت HPV تناسلی حتی بدون انجام عمل دخول نیز قابل انتقال است.

شیوع عفونت HPV چقدر است؟

عفونت HPV شایع‌ترین عفونت مقاربتی (STI) است. تقریباً تمام کسانی که فعالیت جنسی دارند در طول زندگی خود به عفونت HPV دچار می‌شوند.

عفونت HPV - دکتر نازنین صفایی (متخصص زنان و زایمان و لیزر و جراح زیبایی)

عفونت HPV - دکتر نازنین صفایی (متخصص زنان و زایمان و لیزر و جراح زیبایی)

علائم و نشانه‌های عفونت HPV چیست؟

مثل خیلی از عفونت‌های مقاربتی دیگر، عفونت تناسلی نیز اغلب هیچ علامت یا نشانه‌ای ندارد. فرد آلوده معمولاً از عفونت خود آگاه نیست و می‌تواند به طور نادانسته عفونت را به دیگران منتقل کند.

HPV عامل چه بیماریهایی است؟

زگیل‌های تناسلی:

به انواع این ویروس که عامل ایجاد زگیل‌های تناسلی هستند «انواع کم‌خطر» می‌گویند. اکثر موارد زگیل تناسلی به وسیله‌ی دو نوع کم‌خطر ایجاد می‌شوند: نوع ۶ و نوع ۱۱. زگیل‌های تناسلی بیرون و درون واژن یا روی آلت مردانه رشد می‌کنند. می‌توانند به پوست مجاور انتشار یابند. به علاوه زگیل‌های تناسلی می‌توانند دور مقعد، روی فرج یا روی دهانه‌ی رحم رشد کنند. زگیل‌های تناسلی سرطان نیستند و سرطانی هم نمی‌شوند. زگیل‌ها را می‌توان با دارو، کرایو،لیزر و یا با جراحی از بین برد.

زگیل تناسلی - دکتر نازنین صفایی (متخصص زنان و زایمان و لیزر و جراح زیبایی)

زگیل تناسلی - دکتر نازنین صفایی (متخصص زنان و زایمان و لیزر و جراح زیبایی)

سرطان:

حداقل ۱۳ نوع این ویروس با سرطان‌های دهانه‌ی رحم، مقعد، واژن، آلت مردانه و حلق ارتباط دارند. به انواع سرطان‌زای HPV، انواع پرخطر می‌گویند. اکثر موارد سرطان‌های مربوط به این ویروس به وسیله‌ی دو نوع پرخطر ایجاد می‌شوند: نوع ۱۶ و نوع ۱۸.

سرطان دهانه رحم - دکتر نازنین صفایی (متخصص زنان و زایمان و لیزر و جراح زیبایی)

آیا آلوده شدن به ویروس HPV به معنی ابتلا به زگیل تناسلی یا سرطان است؟

خیر. در اکثر افراد، سیستم ایمنی با عفونت‌های پرخطر و کم‌خطر مبارزه کرده و آنها را از بدن پاکسازی می‌کند.

اگر دستگاه ایمنی با عفونت HPV مبارزه نکند، چه اتفاقی می‌افتد؟

عفونت‌هایی که از بدن پاک نشوند، عفونت‌های مقاوم نام دارند. یک عفونت مقاوم با نوع پرخطر می‌تواند باعث ناهنجار شدن سلول‌های دهانه رحم شده و به عارضه‌ای به نام ضایعات پیش‌سرطانی بیانجامد. معمولاً وقوع این اتفاق چندین سال زمان می‌برد. غربالگری از نظر سرطان دهانه‌ رحم می‌تواند نشانه‌های تغییرات ناهنجار سلولی دهانه‌ی رحم را کشف کند تا با درمان زودهنگام، این سلول‌ها سرطانی نشوند.

بهترین راه حفاظت علیه عفونت HPV چیست؟

واکسن زگیل تناسیلی و HPV.jpg - دکتر نازنین صفایی (متخصص زنان و زایمان و لیزر و جراح زیبایی)

واکسن‌ گارداسیل برای علیه ویروس نوع ۶ ، ۱۱ ، ۱۶ و ۱۸ وجود دارد. البته یک نوع واکسن ۹ ظرفیتی گارداسیل نیز اخیرا موفق به اخذ تاییدیه FDA شده است که علیه انواع ۶، ۱۱ ، ۱۶ ، ۱۸ ، ۳۱ ، ۳۳ ، ۴۵ ، ۵۲ ، ۵۸ اثر می کند . این واکسن ها از فرد علیه شایع‌ترین انواع ویروس های عامل سرطان، پیش‌سرطان و زگیل‌های تناسلی محافظت می‌کنند. در استرالیا نوعی واکسن دوگانه علیه نوع ۱۶ و ۱۸ وجود دارد که البته در سایر کشورها مورد استفاده قرار نگرفته است.

چه کسی و در چه زمانی باید واکسن HPV را دریافت کند؟

واکسن زگیل و HPV - دکتر نازنین صفایی (متخصص زنان و زایمان و لیزر و جراح زیبایی)

دختران و پسران باید واکسن را در چند نوبت دریافت کنند. واکسیناسیون زمانی بهترین اثر را دارد که قبل از شروع فعالیت جنسی فرد و تماس او با ویروس انجام شود، اما با این حال پس از شروع فعالیت جنسی نیز می‌تواند از خطر عفونت با این ویروس بکاهد. سن ایده‌آل برای واکسیناسیون ۱۱ یا ۱۲سالگی است اما می‌توان آن را از ۹ سالگی تا ۲۶ سالگی تزریق کرد. توصیه دیگر این است که پسرها تا سن ۲۱ سالگی و دخترها تا سن ۲۶ سالگی واکسینه شده باشند.

در بعضی کشورها ( مانند انگلیس ) توصیه می شود واکسن از ۹ تا ۴۵ سالگی تجویز شود. یعنی اگر یک خانم یا آقا در سن ۴۰ سالگی جهت تزریق واکسن مراجعه کند او را از تجویز واکسن محروم نمی کنند.

برای افراد ۹ تا ۱۳ ساله، دو دز واکسن توصیه می‌شود. دز دوم باید ۶ الی ۱۲ ماه پس از دز اول تزریق شود. توصیه می‌شود که افراد ۱۵ تا ۲۶ ساله سه دز از این واکسن را دریافت کنند.

درمان زگیل تناسیلی و HPV.jpg - دکتر نازنین صفایی (متخصص زنان و زایمان و لیزر و جراح زیبایی)

اگر کودک من تمام دزهای واکسن HPV را به موقع دریافت نکند، چه می‌شود؟

اگر کودک شما تمام دزهای توصیه‌شده را دریافت نکرده است، لزومی ندارد که از اول شروع کند. می‌توان برای او دز بعدی را، حتی اگر زمانش گذشته باشد، تزریق کرد. این قضیه در مورد کسانی که تا ۲۶ سالگی تمام دزها را دریافت نکرده‌اند نیز صدق می‌کند.

واکسن HPV چه‌قدر مؤثر است؟

تاثیر واکسن زگیل تناسلی و HPV.jpg - دکتر نازنین صفایی (متخصص زنان و زایمان و لیزر و جراح زیبایی)

مطالعات نشان می‌دهند که دریافت تمامی دزهای واکسن قبل از شروع فعالیت جنسی می‌تواند از ریسک ابتلا به برخی انواع خاص سرطان‌های مرتبط با HPV تا ۹۹ درصد بکاهد.در بعضی مطالعات دیگر میزان موفقیت ویروس در کاهش سرطان دهانه رحم ۷۰‎٪ و در مورد کاهش ابتلا به زگیل تناسلی ۹۰‎٪ گزارش شده است. اگر تا کنون رابطه‌ی جنسی داشته‌اید، ممکن است با یک نوع یا بیشتر از انواع ویروس آلوده شده باشید، اما اگر هنوز ۲۶ سال‌تان نشده می‌توانید واکسن بزنید. واکسن ممکن است از شما در برابر انواع دیگر این ویروس که به آن آلوده نشده‌اید، محافظت کند.

عوارض واکسن HPV و زگیل تناسلی - دکتر نازنین صفایی (متخصص زنان و زایمان و لیزر و جراح زیبایی)

آیا واکسن HPV عوارضی هم دارد؟

از زمان عرضه‌ی واکسن، میلیون‌ها نفر آن را دریافت کرده‌اند. تا کنون هیچ گزارشی راجع به عوارض جانبی شدید یا واکنش‌های بد به واکسن دریافت نشده است. شایع‌ترین عارضه‌ی جانبی واکسن، درد و قرمزی محل تزریق است.

با اینحال توصیه می شود خانم های باردار ، افرادیکه سابقه با حساسیت به مخمر نان یا لاتکس و یا کسانی که سابقه واکنش های افزایش حساسیتی در زمان تزریق سایر واکسن ها داشته اند واکسن را تزریق نکنند. تا کنون هیچگونه افزایش ریسک ناشی از تزریق واکسن HPV در ایجاد سندرم گلن باره در مقایسه با سایر واکسن ها در گروه سنی مشابه گزارش نشده است.

اگر واکسن HPV را بزنم، باز هم به غربالگری از نظر سرطان دهانه‌ی رحم نیاز دارم؟

بله. واکسیناسیون علیه این ویروس از عفونت جلوگیری می‌کند، اما علاج عفونتی که از پیش وجود داشته نیست. زنانی که واکسن زده‌اند هم باید مطابق با توصیه‌ها تحت غربال‌گری منظم قرار بگیرند.

غیر از واکسن، چه راهی برای محافظت از خودمان در برابر عفونت HPV وجود دارد؟

حتی اگر واکسن گارداسیل زده باشید، مهم است که قدم‌های دیگری برای محافظت از خودتان در برابر این ویوروس و دیگر عفونت‌های مقاربتی بردارید:

  • تعداد شرکای جنسی خود را محدود کنید. هرچه در طول زندگی شرکای جنسی بیشتری داشته باشید، شانس عفونت بالاتر میرود.
  • از کاندوم زنانه یا مردانه برای کاهش خطر عفونت در هنگام مقاربت واژینال، مقعدی یا دهانی استفاده کنید. اما بدانید که کاندوم فقط درصد کمی از پوست را میپوشانند و از شما به صورت کامل در برابر عفونت با این ویروس محافظت نمی کنند. HPV میتواند با لمس نواحی عفونی غیر پوشیده از یک فرد به فرد دیگر منتقل شود. این نواحی ممکن است شامل پوست نواحی تناسلی یا مقعدی باشند.