زخم دهانه رحم
زخم دهانه رحم چیست
29/02/1399

همه چیز درباره لابیاپلاستی

اصطلاحی به نام لابیاپلاستی

این روزها وقتی راجع به سلامت و زیبایی زنان در اینترنت یا فضاهای مجازی جستجو می کنیم به اصطلاحات زیادی برمی خوریم که شاید مفهوم خیلی از این اصطلاحات برای ما ناآشنا باشند. مسائلی که نه تنها دانستن آن ها برای زنان لازم است بلکه به طورمستقیم با کیفیت زندگی شان پیوند خورده ومی تواند بخش عمده ای از دغدغه های نا گفته زنان را مرتفع کند. یکی از این اصطلاحات "لابیاپلاستی" یا "جراحی زیبایی زنان" است. موضوع مهمی که علی رغم زنانه بودنش ، بسیاری از خانم ها از آن اطلاعی ندارند و یا با این ذهنیت که تنها جزء جراحی های زیبایی محسوب می شود از کسب اطلاع راجع به آن چشم پوشی می کنند. حال آنکه تنها یکی از وجوه لابیاپلاستی، زیباسازی اندام تناسلی است.


نکته قابل تأملی که در مورد لابیاپلاستی وجود دارد این است که طیف بسیار وسیعی از شکل و اندازه لابیاها وجود دارد که همگی طبیعی هستند و از نظر علمی هیچ گونه استانداردی برای اندازه و شکل ظاهری لابیاها تعریف نشده است. انواع لابیاها، بزرگ، تیره، برجسته و ... همگی در بازه وسیعی از شکل های اندام تناسلی جای دارند و هیچ درمانگر یا پزشکی از نظر اخلاقی و حرفه ای حق استفاده از عبارات یا صفات نادرست مبنی بر نازیبایی اندام تناسلی شما را ندارد.
از نظر ژنتیکی ظاهر اندام تناسلی هر فرد مختص خود اوست و همین امر سبب می شود علاوه بر اینکه جایی برای نگرانی و مقایسه خودتان با دیگران وجود نداشته باشد، امکان و اختیار این را داشته باشید که تغییری را که دوست دارید در بدن خود ایجاد کنید.
در نهایت این شما هستید که در مورد جراحی زیبایی تصمیم گیرنده خواهید بود.

افزایش چشمگیر تقاضا

برطبق آمارهای انجمن جراحان پلاستیک آمریکا، جراحی لابیاپلاستی 39% بین سالهای 2018-2017 افزایش پیدا کرده است و مشخصا این آمار نشان دهنده توجه هرچه بیشتر زنان به زیبایی و سلامت خود و هم چنین زندگی جنسی است.
در تعریف کلی، لابیاپلاستی به تغییر اندازه، شکل و ظاهر لابیاهای کوچک که در واقع داخل لابیاهای بزرگ قرار گرفته اند اطلاق می شود. این جراحی می تواند همراه با جراحی های دیگر انجام شود که می توان به موارد زیر اشاره نمود:


شیوه های جراحی لابیاپلاستی

شیوه های متفاوتی برای انجام این جراحی وجود دارد. اما معمولا دو روش trim و wedge بین جراحان ارجحیت دارد:
در روش trim ، لابیا مینور (لبه داخلی واژن) بریده شده و دو لبه با بخیه به هم دوخته می شوند. مزیت این روش، سریع بودن عمل جراحی است.
در روش wedge، یک برش V شکل در مرکز لبه اضافی ایجاد می کنند. مزیت این روش نسبت به روش trim این است که مرز طبیعی لبه واژن را حفظ می کند.
بیشتر بخوانید: ☚،مقایسه روش های مختلف لابیاپلاستی


مواردی که شما از نظر پزشکی کاندیدای جراحی لابیاپلاستی هستید!!!

مواردی وجود دارد که از نظر پزشکی علاوه بر زندگی جنسی، زندگی روزمره شما را نیز تحت تاثیر قرار می دهد و در واقع اولویت جراحی برای شما تنها زیبایی و تقارن لابیاها نیست. با توجه به اندازه لابیاهای کوچک، ممکن است شما درهنگام نزدیکی احساس درد، گیر کردن یا کشیدگی داشته باشید یا احساس ناراحتی و سوزش هنگام پوشیدن لباس زیر و حتی هنگام انجام فعالیت های ورزشی و خب به طبع این موضوع روند عادی زندگی روزمره شما را تحت تاثیر قرار خواهد داد.
از دیگر مواردی که مراجعین را ملزم به جراحی لابیا پلاستی می کند احساس ناراحتی به دلیل انشعاب مسیر ادرار هنگام دفع است. یکی از علل این مشکل ناخوشایند، بزرگ بودن لابیا هاست که با جراحی لابیاپلاستی قابل درمان است. نکته! دختران جوان هیچ منعی برای انجام جراحی ندارند و لابیاپلاستی آسیبی به پرده بکارت آنها وارد نمی کند.
بیشتر بخوانید: ☚لابیاپلاستی و پرده بکارت

لابیا پلاستی از تصمیم تا نتیجه

درست از زمانی که شما تصمیم به جراحی می گیرید من دکتر نازنین صفائی به همراه تیم درمانی کارآزموده و با تجربه خودم، شما را همراهی خواهیم کرد. توضیح و توجیه چگونگی انجام جراحی و مراقبت های بعد از عمل لبیاپلاستی از اهمیت به سزایی برخوردار است و تمامی این روند در روز مراجعه شما به مطب برای معاینه و مشاوره اولیه توضیح داده خواهد شد.
همانطور که پیش تر گفتیم ایجاد آمادگی روحی و مشورت با شما مبنی بر انجام یا عدم انجام این جراحی به عهده ماست. سؤال متداول بسیاری از مراجعین این است که آیا حضور یک همراه در روز جراحی لازم است یا خیر؟

باید بدانیم که آمادگی جسمی و روحی هر فرد نسبت به فرد دیگر متفاوت است. از نظر پزشکی لابیاپلاستی یک جراحی سرپایی (بدون بیهوشی) محسوب می شود، درنتیجه فرد پس از انجام جراحی قادر است مطب را به تنهایی ترک کند. در اکثر موارد حال عمومی بیمار کاملا خوب و طبیعی است و حتی در صورت وجود درد و اندکی خونریزی، درست مانند زمان قاعدگی است و می تواند به راحتی راه برود حتی بسیاری از مراجعینی که از شهرستان به مطب مراجعه می کنند همان روز به شهر خود بر می گردند. اما گاهی به دلیل استرس و نگرانی مراجعه کننده یا ترس از درد توصیه می کنم ترجیحا یک نفربه عنوان همراه در مطب حضور داشته باشد.

اقدامات قبل از جراحی لابیاپلاستی

✔ هنگام مراجعه به مطب برای معاینه و جراحی نباید در دوران پریود خود باشید.
✔ در صورت وجود عفونت، ترشح غیرطبیعی یا هرگونه عارضه و ضایعه، مانند تبخال، زگیل تناسلی، زخم دهانه رحم باید ابتدا مراحل درمان را طی کنید، سپس اقدام به جراحی نمایید.
✔ در صورتی که قصد بارداری دارید بهتر است که بعد از زایمان برای انجام جراحی مراجعه کنید زیرا به دلیل تغییرات هورمونی امکان تغییر اندازه لابیاها در طول دوران بارداری وجود دارد.
✔ بنا به شرایط جسمی شما، ممکن است نیاز باشد یک هفته قبل از جراحی از قرص آهن یا داروهای تقویت سیستم ایمنی برای جلوگیری از کبودی و ترمیم سریعتر زخم ها و برش ها استفاده کنید.
✔ در صورت امکان 1 الی 3 روز از فعالیت های روزمره خود کم کنید و در صورت شاغل بودن، مرخصی بگیرید.
نکته مهم بعد از جراحی این است که باید 4 تا 6 هفته از رابطه جنسی اجتناب کنید. هم چنین فعالیت های ورزشی سنگین، دوچرخه سواری، سوارکاری و شنا ممنوع!!!
رعایت تمامی موارد بالا شرط لازم برای نتیجه گیری بهتر از جراحی لابیاپلاستی است.
بیشتر بخوانید:
مقایسه روش های مختلف عمل لابیاپلاستی
مزایا و معایب روش های مختلف لابیاپلاستی
جراحی های ترمیمی زنان در یک نگاه

روز جراحی لابیاپلاستی

✔ لباس راحت بپوشید و از پوشیدن شلوارهای جذب و تنگ اجتناب کنید.
✔ استرس نداشته باشید و وعده غذایی خود را قبل از جراحی با اشتها و کامل میل کنید.
✔ به حمام بروید و ناحیه تناسلی خود را تمیز و عاری از موهای زائد کنید.
✔ اگر حس کردید که نگرانی و استرس بر شما غلبه کرده، می توانید از دمنوش های آرام بخش استفاده کنید یا در روز مشاوره این موضوع را مطرح کنید تا در صورت صلاحدید برایتان قرص آرام بخش تجویز شود.


بعد از عمل، در بهبود نتیجه بسیار موثر است. پس از جراحی لابیاپلاستی، برای شما نسخه ای تجویز می شود که شامل موارد زیر است:
✔ آنتی بیوتیک های خوراکی
✔ کرم ترمیم کننده
✔ محلول ضد عفونی کننده
✔ مسکن و گاز استریل برای محافظت از ناحیه جراحی
بیشتر بخوانید:
مقایسه روش های مختلف عمل لابیاپلاستی

توجه ! مراقبت های بعد از جراحی مانند تمیز نگه داشتن ناحیه و رعایت بهداشت و ضد عفونی کردن ناحیه تناسلی و هم چنین مصرف صحیح و به موقع آنتی بیوتیک ها بسیار حائز اهمیت است. عدم رعایت این نکات موجب عفونت بعد از جراحی و به تعویق افتادن سیر بهبودی شما می شود.
نکته ! محلولی حاوی یک لیتر آب و 3 قاشق غذاخوری بتادین تهیه کنید، سپس آنرا داخل یک ظرف اسپری بریزید و پس از هر بار دستشویی رفتن به ناحیه تناسلی اسپری کنید و سپس با گاز استریل ناحیه را به آرامی خشک کنید.
تا یک هفته این کار را ادامه دهید.

روز پس از جراحی لابیا پلاستی

امروز شما ممکن است با موارد زیر روبرو شوید:
✔ درد در ناحیه تناسلی
✔ تورم لابیا
✔ لکه بینی
✔خونریزی با درجات کم
✔ کمی احساسی ناراحتی و سوزش
✔ کبودی در ناحیه تناسلی و اطراف

همگی این موارد طبیعی است و با مراقبت های صحیح و استفاده درست از داروها این موارد ظرف مدت چند روز برطرف می شود. پس نگران نباشید و در صورت بروز هر یک از موارد زیر در هر ساعتی از شبانه روز با ما در تماس باشید.
✔ درد و خونریزی زیاد
✔ ترشحات غیر عادی
✔ تب ولرز و احساس کوفتگی

هفته دوم پس از لبیاپلاستی

✔ از این هفته شما شروع به استفاده از کرم ترمیم کننده خود می کنید
✔ دیگر زخم ها بهبود یافته و نیازی به استفاده از اسپری آب و بتادین نیست
✔ تنها با اجتناب از فعالیت های سنگین و رابطه جنسی و پوشیدن لباس های راحت و لطیف هفته دوم تا چهارم جراحی را سپری خواهید کرد.
توجه توجه!
داروهای خوراکی خود را تا اتمام آخرین قرص ادامه دهید

هفته پنجم پس از لبیاپلاستی

✔ این هفته شما با ظاهر جدید و نهایی اندام تناسلی خود روبرو می شوید.
✔ روند بهبود، کامل شده است و دوران نقاهت پس از جراحی پایان یافته است.
✔ شما قادر خواهید بود در پایان هفته پنجم، رابطه جنسی خود را از سر بگیرید.
✔ در پایان هفته پنجم برای معاینه نهایی و مقایسه اندام تناسلی خود قبل و بعد از عمل به ما مراجعه کنید
بیشتر بخوانید: ☚تزریق چربی و ژل به واژن

اگر در پایان، نتیجه جراحی مطابق آنچه که انتظار داشتید نبود؛ نگران نباشید. در معدود موارد جراحی لابیا پلاستی ترمیم یا جراحی ثانویه نیاز است.

★پس صبور باشید و تا رسیدن به نتیجه مطلوب و مورد نظر خود، منتظر بمانید.★

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *