زخم دهانه رحم
زخم دهانه رحم چیست
26/04/1399
کلاهک کلیتوریس
برداشتن کلاهک کلیتوریس ( کوچک سازی کلاهک کلیتوریس )
26/04/1399

روش های تنگ کردن واژن

روش های تنگ کردن واژن بهترین جراح زنان تهران دکتر صفائی

سلامت واژن و کیفیت رابطه جنسی

یکی از مهمترین مواردی که تاثیر مستقیم بر اعتماد به نفس و کیفیت رابطه جنسی زنان دارد، زیبایی، جذابیت و سلامتی واژن آنهاست. چراکه قطع به یقین رابطه جنسی موفق نقش قابل توجهی در استحکام روابط زناشویی دارد. لذا تنگ کردن واژن، به یکی از دغدغه ای امروز زنان تبدیل شده است.
یکی از مشکلات متداول بین زنان که تاثیر مستقیم بر کیفیت رابطه جنسی دارد، گشادی، شلی و افتادگی واژن است که می تواند در دراز مدت با کاهش کیفیت رابطه جنسی سبب سردی روابط، مشکلات روحی و ضعف در ارتباط با همسر شود. در این مطلب به علل ایجاد این مشکل و چگونگی درمان آن می پردازم.


پرینه کجاست؟

پرینه در واقع به قسمتی از بدن که میان ناحیه تناسلی و مقعد قرار دارد گفته می شود و در زنان بین واژن و مقعد قرار داشته و در بر دارنده عضلات کف لگن است. پارگی پرینه در روند زایمان طبیعی یک اتفاق رایج است و 99% زنان در حین زایمان طبیعی دچار پارگی پرینه می شوند. اندازه و سایز واژن تحت تاثیر عوامل زیادی قرار دارد. ازجمله عللی که باعث شل و گشاد شدن واژن می شود، می توان به موارد زیر اشاره کرد.
روند افزایش سن
افزایش و کاهش وزن زیاد
رابطه جنسی و زایمان

پروتکل درمانی که در این مواقع متخصص لحاظ می کند در مواردی صرفا جوانسازی و تنگ کردن واژن توسط دستگاه لیزر مونالیزا تاچ است که طی 3 تا 5 جلسه و دوره درمانی 3 ماهه انجام می شود.
اما در برخی موارد نیاز به پرینورافی یا واژینوپلاستی است. افرادی با سن های بالاتر و زایمان های متعدد و یا حتی افرادی که به دلایل ژنتیکی دارای بافت واژن شل باشند، زنانی که تحت تاثیر عوارض جانبی داروهای هورمونی دچار گشادی واژن می شوند و همچنین افرادی که به دلیل گشاد شدن واژن دچار عفونت های مکرر واژن و رحم می شوند، از کاندیداهای اصلی پرینوپلاستی محسوب می شوند.

نحوه جراحی پرینورافی

پرینورافی در حقیقت یک جراحی ترمیمی به منظور تنگ کردن واژن محسوب می شود که هدف از انجام آن برداشتن آثار تروماها و پارگی های زایمانی به منظور ایجاد شکل ظاهری بهتر در فاصله بین مقعد و واژن است. در طی این جراحی با برداشتن پوست اضافه و نزدیک کردن محل چپ و راست برش، مناطق آسیب دیده پرینه و تا حدی واژن اصلاح شده به گونه ای که به حالت قبل از بارداری بازگردد.
یکی از دیگر از مزایای جراحی پرینورافی ،بازسازی و سفت شدن عضلات و تنگ تر شدن ورودی واژن است که موجب تماس و تحریک بیشتر هنگام رابطه جنسی می شود. هرچند که جراحی پرینورافی به تنهایی و با بی حسی موضعی قابل انجام است اما عموما همراه با جراحی لابیاپلاستی یا واژینوپلاستی انجام می شود.

جراحی واژینوپلاستی

یکی دیگر از شیوه های تنگ کردن واژن، جراحی واژینوپلاستی است. تفاوت اصلی این روش با پرینوپلاستی تنگ کردن عضلات داخلی کانال واژن است.
همانطور که پیش تر به طور کامل درباره علل شلی و افتادگی واژن توضیح داده بودم. افزایش سن، بارداری های متعدد، عوامل ژنتیکی، زایمان طبیعی، افتادگی مثانه و... موجب کاهش کلاژن در عضلات واژن و دیواره آن شده و سبب شلی و افتادگی واژن می شود. واژینوپلاستی کمک می کند تا واژن لیفت شده و استحکام دیواره خود را دوباره بدست آورد.
واژینوپلاستی عموما با بیهوشی اپیدورال یا اسپاینال (نخاعی) انجام می شود و طی آن با برداشتن هر گونه پوست شل و اضافه از روی واژن و نزدیک کردن عضلات واژن به یکدیگر ورودی واژن و کانال آن را تنگ کند.


اقدامات قبل از جراحی تنگ کردن واژن

درست مانند تمامی معاینات و جراحی ها هنگام جراحی پرینورافی نیز نباید پریود باشید.
دوش بگیرید.
روز قبل از جراحی ناحیه تناسلی خود را تمیز و عاری ازموهای زائد کنید.
به خاطر داشته باشید، در صورت وجود هرگونه بیماری از قبیل عفونت یا ترشحات غیر طبیعی یا عارضه ای مانند زگیل یا تبخال باید قبل از جراحی درمان کنید.
در روز معاینه و مشاوره در صورت نیاز من دکتر نازنین صفائی به عنوان جراح متخصص زنان و زایمان به شما توصیه می کنم یک هفته قبل از جراحی از داروهای تقویت سیستم ایمنی و همچنین قرص آهن در صورت داشتن سابقه کم خونی مصرف کنید.
در صورتی که شاغل هستید یک الی سه روز مرخصی بگیرید و از فعالیت های روزانه خود کم کنید. استراحت بیشتر در تسریع بهبودی نقش به سزایی خواهد داشت.
انجام آزمایش خون و تست پاپ اسمیر قبل از جراحی الزامی است.
در صورتی که از داروی خاصی استفاده می کنید (به عنوان مثال: آسپرین، وارفارین، ترکیبات دارویی حاوی ویتامین ای، جنسینگ و چایی سبز و ...)، با ما در میان بگذارید.
از کشیدن سیگار یک ماه پیش از جراحی اجتناب کنید.
توجه! من دکتر نازنین صفائی با توجه تجربیاتم به شما قویا توصیه می کنم در انتخاب پزشک متخصص زنان خود نهایت دقت و توجه را داشته باشید. چرا که پزشک حاذق و باتجربه تاثیر به سزایی در نتیجه جراحی خواهد داشت و یکی از عوارض جانبی این جراحی تنگ کردن بیش از حد دهانه واژن است که نتیجه آن مقاربت دردناک خواهد بود.
بیشتر بخوانید:
مقایسه روش های مختلف عمل لابیاپلاستی
جراحی های ترمیمی زنان در یک نگاه
کولپوسکوپی چیست؟

تفاوت پرینوپلاستی و واژینوپلاستی

جراحی پرینوپلاستی صرفا با بی حسی موضعی قابل انجام است و شما می توانید پس از جراحی که حدود یک تا دو ساعت به طول می انجامد مطب را ترک کنید اما در مورد جراحی واژینوپلاستی به دلیل انجام بیهوشی نخاعی پس از تایید پزشک متخصص شما مرخص خواهید شد.
نگران نباشید نیازی به بستری در بیمارستان نخواهد بود و تنها پس از بهبود وضعیت جسمانی، شما امکان ترک بیمارستان را خواهید داشت.

مراقبتهای پس از تنگ کردن واژن

مصرف به موقع و دقیق آنتی بیوتیک ها
رعایت بهداشت فردی و ضدعفونی کردن محل جراحی می باشد، بسیار حائز اهمیت است و در روند بهبود زخم و تسریع ترمیم آن تاثیر بسزایی دارد.
از انجام ورزش های سنگین از قبیل بدنسازی، شنا، دوچرخه سواری و سوارکاری و ... به مدت 6 هفته اجتناب کنید.
به مدت 6 هفته از رابطه جنسی خودداری کنید.
یبوست می تواند باعث کشیدگی و پاره شدن بخیه شود، در نتیجه در طول دوران نقاهت از مواد غذایی پر فیبر و داروهای ملین استفاده کنید.
بیشتر بخوانید: بیماری های مقاربتی

اقدامات پس از تنگ کردن واژن

پس از جراحی برای شما نسخه ای تجویز می شود که شامل موارد زیر است:
آنتی بیوتیک های خوراکی
ترمیم کننده
محلول ضد عفونی کننده
مسکن
گاز استریل برای محافظت از ناحیه جراحی

نکته! محلولی تهیه کنید حاوی یک لیتر آب و 3 قاشق غذاخوری بتادین .
سپس آنرا داخل یک ظرف اسپری بریزید و پس از هر بار دستشویی رفتن به ناحیه تناسلی اسپری کنید و سپس با گاز استریل ناحیه را به آرامی خشک کنید.
تا یک هفته این کار را ادامه دهید.
نکته! استراحت کافی و پرهیز از انجام فعالیت های سنگین، اکیدا توصیه می شود. به خاطر داشته باشید مراقبت های پس از جراحی درست به اندازه جراحی در حصول نتیجه مطلوب اهمیت دارد.
بیشتر بخوانید: تزریق چربی و ژل به واژن

به خاطر داشته باشید با مراقبت های صحیح و استفاده درست از داروها ظرف مدت چند روز به شرایط عادی زندگی بر خواهید گشت پس نگران نباشید و در صورت بروز هر یک از موارد زیر در هر ساعتی از شبانه روز با ما در تماس باشید.
ترشحات غیر عادی با بوی نامطبوع
بروز خونریزی شدید
درد و کوفتگی شدید
تب ولرز

★ صبور باشید و تا رسیدن به نتیجه مطلوب و مورد نظر خود، منتظر بمانید.★

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *